13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Волейболните национали шокираха световния шампион

По най-добрият начин стартира кампанията на мъжкия национален отбор по волейбол на България на родна земя. „Лъвовете” победиха Полша с 3:2 (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) в първия си мач от турнира в група Е 1 на Световната лига. Така националите ни стартираха с успех в турнира, който се провежда в зала „Конгресна“ във Варна. Българите буквално нокаутираха световния шампион, като основно оръжие бе началният удар, с който нашите пречупиха поляците и ги оставиха на 16 точки. Във втората част обаче ролите се размениха. Поляците започнаха да диктуват играта и поддържаха разлика. Въпреки всички опити на волейболистите ни за обрат, това не се случи и се стигна до равенство 1:1. Успехът разигра поляците и те показаха своята класа в третата част, като не ни оставиха шансове. В четвъртия гейм обаче българските волейболисти показаха характер и воля за победа и успяха да се върнат в мача. Основният жокер бе Розалин Пенчев, който направи много силно включване и изигра основна роля за победата в гейма. Тайбрекът бе истинско изпитание на нервите, но подкрепяни от невероятната публика нашите показаха нужната устойчивост, пречупиха окончателно съперника и надделяха в решителните моменти на гейма, а с това изковаха и крайната победа. Реализатор за победата на България стана Цветан Соколов с 21 точки. Николай Пенчев добави 15 точки за успеха. В другия мач от групата Бразилия победи Канада с 3:1. Днес от 20.40 ч. България излиза срещу Канада, а от 16.40 играят Полша – Бразилия. „Сигурно не беше най-качественият мач от гледна точка на волейбол, а повече беше игра на нерви. Успяхме да се съберем и да издържим накрая. Когато обърнахме четвъртия гейм се обърна и психологията и се възползвахме. Видяхме, че Бразилия и Канада изиграха един много равностоен мач. Канада въобще не е за подценяване. Показа добър волейбол. Бразилците бяха малко изненадани от съперника си. Те имат и проблем с основния си диагонал, но в крайна сметка си взеха своето. Бразилия е по-класният отбор, но Канада не е за подценяване. На този турнир няма слаб отбор, няма да има и лек мач”, каза селекционерът Пламен Константинов.