„Нефтохимик 2010” взе само гейм от баварците в ШЛ

Шампионът на България „Нефтохимик 2010” загуби в първия си мач от груповата фаза на Шампионска лига. В препълнената зала „Младост” бургаският тим отстъпи с 1:3 (19:25, 19:25, 28:26, 18:25) на немския „Фридрихсхафен” - шампион на Европа през сезон 2006/2007 и е редовен участник в най-силния клубен турнир. Гостите бяха водени от темпераментния белгийски специалист Видал Хейнен, който беше треньор на Бундестима на Евро 2015. Соченият за фаворит в срещата немски тим набързо спечели първите два гейма, но в третия срещна затруднение и отстъпи с 26:28. Именно в тази част „Нефтохимик 2010” възкръсна. Поведе с четири точки - 11:7, за да спечели гейма и да вдигне на крак публиката в залата, която скандираше „Българи юнаци”. При 2:1 гейма, в четвъртия период „Нефтохимик 2010” продължи да поддържа добро темпо и поведе. Докато Видал Хейнен постоянно въртеше четири от резервите си, в бургаския тим липсваха смени. Това повлия на играта на бургазлии, които отново допуснаха нелепи грешки и немците затвориха гейма и спечелиха мача с 3:1. С основен принос за обрата в третия гейм беше украинецът Олександр Стаценко, който направи дебют за „Нефтохимик 2010”. Той реализира 19 точки, но му трябваше време, за да се синхронизира с разпределителя Георги Братоев. Валентин Братоев също игра на ниво и записа 15 точки /2 аса, 1 блок, 73% позитивно посрещане и 33% ефективност в атака/. Волейболистите на Витал Хейнен бяха по-добри почти във всички елементи. Те реализираха повече директни точки от начален удар (5-4), направиха повече блокади (10-6) и се представиха по-добре в атака (55%-47%). „Нефтохимик 2010” надделя единствено при посрещането (69%-65%). В основата на загубата на бургазлии бяха непредизвиканите грешки – 34 срещу 22 за съперника им. Момчетата на Найден Найденов са с минимални шансове за продължаване към 1/16-финалите на най-престижния европейски клубен турнир. Реваншът е на 12 ноември, неделя, в Германия. В зала ZF-Arena, с капацитет 4000 места, във Фридрихсхафен, „Нефтохимик 2010” се нуждае от победа с 3:0 или 3:1, за да се стигне до „златен гейм”. При втора загуба на българите, те ще отпаднат, но ще продължат в турнира за Купата на ЦЕВ. Там техен първи съперник можи да бъде чешкият „Дукла” /Либерец/. Снимка: Венелина Стоянова