Безпощаден „Нефтохимик” срази „Левски”

С чиста победа в плейофната фаза от Националната Суперлига започнаха волейболистите на „Нефтохимик”. В първия мач от ¼ финалите шампионът се наложи над „Левски” с 3:0 /26:24, 25:20, 25:21/ и е на победа от полуфинала. Домакините можеха да сразят съперника с много по – убедителна точкова разлика, но рекордните за един мач 21 грешки от сервиз направиха мача оспорван. Двубоят в препълнената зала „Младост” започна с леко предимство за „Левски”, след което последваха няколко размени на водачеството. При 16:13 за домакините, „Левски” съумя да изравни и до края резултатът вървеше точка за точка. „Нефтохимик” обаче измъкна гейма с 26:24 след атака на Николай Учиков и двоен блок. По идентичен начин се разви и вторият гейм. „Левски” поведе с три точки, а „Нефтохимик” изравни с ас на Николай Къртев за 6:6 и грешка на Люцканов при мрежата. По-късно момчетата на Николай Желязков поведоха с 15:13, но гостите отново изравниха - 17:17. Шампионът не допусна изненади и надделя с 20:18, за да затвори гейма при 25:20 след грешка от сервис на Мляков. В третия гейм „Левски” игра равностойно до 11:11. „Нефтохимик” поведе с две точки, като до края разликата варираше между 2 и 4 точки. Въпреки допуснатите осем непредизвикани грешки от начален удар, шампионите спечелиха частта с 25:21 и победиха с 3:0. След този мач бургазлии поведоха с 1-0 победи в плейофната серия. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща между двата тима е в събота, 23 март, от 18,30 часа в зала „Христо Ботев” в София. При евентуално равенство третата среща е на 26 март. В другата среща от плейофите „Хебър” победи „Дунав” с 3:0 (25:19, 25:21, 25:21). В мач №1 успех записаха и волейболистите на ЦСКА, които се наложиха над „Пирин” (Разлог) с 3:0 (25:22, 31:29, 25:20). Драматична победа с 3:2 (29:31, 25:21, 19:25, 25:20, 15:11) постигна „Добруджа” над „Монтана”. Съставът на „Нефтохимик”: Георги Братоев 5, Николай Учиков 22, Ален Джорджевич 12, Георги Петров 13, Илия Петков 4, Николай Къртев 6 - Теодор Салпаров-либеро (Стоян Самунев, Мартин Иванов). „Левски”: Делчо Раев 2, Смилен Мляков 11, Иван Петров 1, Трифон Лапков 7, Теодор Богданов 3, Марк МакГивърн 3 - Ивайло Лалов-либеро (Милослав Димов 1, Димо Димов, Гордън Люцканов 12, Иван Панков). Снимка: Венелина СТОЯНОВА