Министърът на туризма Евтим Милошев и заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева продължиха диалога между двете институции

Министърът на туризма Евтим Милошев и заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева продължиха диалога между двете институции с цел облекчаване на туристическия сектор. На срещата бяха обсъдени мерките, които предприема външно министерство за облекчаване работата на консулските служби в трети страни, в които постъпват множество заявки за ангажиране на работна ръка в България и визи с цел туристическо посещение.

Министър Милошев подчерта, че „Хората които създават туризма в България са инвеститорите. За тях бизнесът е днес и сега. Затова трябва да разбираме проблемите им и да търсим работещ механизъм за тяхното облекчаване“.

„Активно работим за получаване на финансиране от министерство на финансите за осигуряване на допълнителни консулски служители, които да могат да обслужат по-голям брой граждани в приоритетните за нас консулски служби в Делхи, Истанбул, Одрин, Бурса, Доха, Джакарта, Ташкент, Дубай, Кайро, Рияд и др. Това са дестинациите, от които получаваме постъпването на множество заявки за работа у нас“, заяви заместник-министър Ангелиева, като допълни, че в последните години обемът на работа, именно в тези консулски служби, е нараснал изключително много, заради желанието на граждани от тези страни да работят у нас или да посетят страната ни с цел туризъм.

Зам.-министър Ангелиева и министър Милошев обсъдиха и предстоящото преустановяване на работата с Национална визова информационна система (НВИС) от 9 до 18 август т.г. Временното спиране на НВИС е наложително, заради въвеждането в експлоатация на нова версия на системата, която е пряко свързана с готовността на страната ни за приемане в шенгенското пространство. „Това временно спиране е стъпка напред и е част от пълноценното ни интегриране в Шенген“, изтъкна министър Милошев.

„Направили сме така, че да се приемат заявления за издаване на временни паспорти при неотложни случаи и да се прави заверка на пълномощни и декларации в спешни и хуманитарни случаи, например форсмажорни обстоятелства, природни бедствия, неотложно пътуване, свързано с болест или смърт на близък член на семейството и случаи на пътуване на непълнолетни деца“, подчерта зам.-министър Ангелиева и поясни, че временното преустановяване работата на системата временно ще възпрепятства приемането на заявления за визи и за български документи за самоличност в посочения период от пет работни дни.

Министър Милошев постави и въпросът за облекчаване процедурата за издаване на визи на турски граждани с цел туризъм в България. „Дори местната власт в Българя отбелязва действията на Гърция и гъвкавите възможности, който тя въведе за турския туристически поток“, каза министърът на туризма. Заместник-министър Ангелиева подчерта, че именно процедурите по пълноценното приемане на страната ни в Шенген, пораждат известни затруднения към настоящия момент.

Министър Милошев потвърди необходимостта от междуинституционална среща между представители на Министерство на туризма, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на вътрешните работи, Министерство на външните работи и ДАНС, на която да бъде направен анализ и да се изгради работещ механизъм за създаването на по-бърза и ефективна процедура за издаване на визи на работници от трети страни. Министърът на туризма подчерта, че от сега трябва да бъдат обсъдени действията на държавата от всички институции, от които зависи издаването на визи за работници от трети страни не само за следващия летен сезон през 2025 г., но и за предстоящия зимен сезон.

На срещата в Министерството на туризма министър Милошев и заместник-министър Ангелиева обсъдиха и възможността за интегриран туристически продукт на Балканите, който да представя региона като едно цяло, с цел привличане на туристи от далечни дестинации. „Идеята е проста – туристите от далечните страни, които искат да видят всичко от Балканите, пред тях седи въпросът: как кацналият в София турист може да стигне, да речем, до Тирана с директен полет? Как да продаваме история? Ние имаме обща история, но ние нямаме въздушна свързаност“, подчерта министър Милошев.

Министърът на туризма повдигна и въпроса с класификацията на степените на риск, които Министерство на външните работи определя и публикува на своята интернет страница. Степените на риск според класификацията са пет и имат предупредителен характер към желаещите да посетят дадена страна. Самите степени се издават от МВнР на база общата обстановка в даден регион. Министерство на туризма получава сигнали от туроператори, че класификацията често не се актуализира на време и това е в ущърб на част от туристическия бранш. Зам.-министър Ангелиева пое ангажимента да се направи преглед и преценка за отделните страни, като отбеляза сложната ситуация в много региони на света по отношение на сигурността, която е от първостепенно значение за МВнР.

 

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...