Министърът на образованието проф. Галин Цоков разпореди да бъдат премахнати спорните предложения за промени в наредба, които предвиждат от следващата учебна година училищата да преминат напълно към Националната електронна информационна система.

Платформата работи от началото на 2022-ра, в нея се съдържа цялата информация за образователната система – брой, отсъствия на учениците, нормативи за учители и т.н  Учители и директори обаче периодично се оплакват от бавната ѝ работа. Промените в наредбата, вече отменени от министър Цоков, означаваха и отпадане на широко разпространените в училищната система електронни дневници на „Школо“.

Мотивите за разпореждането на просветния министър са, че предложение като това за пълно преминаване към системата НЕИСПУО може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане мнението на родители, учители и директори.

Още преди съобщението на МОН обаче училищни директори отсякоха.

„Категорично това няма да го позволим на образователното министерство да се случи, връщането на образователната система в 19-и век заради някакви административни странности не може да има“ – коментира Диян Стаматов, директор на 119-о училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България.

Защо директорите са против пълно преминаване към НЕИСПУО:

„На този етап тя създава повече проблеми, повече недоразумения, отколкото да помага на хората“.

От Министерството на образованието уточняват, че наредбата за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование ще бъде публикувана отново за обществено обсъждане след премахване на спорните текстове от нея.

/БНР/

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...