Това е сигурен знак за тежки проблеми пред бъдещите бюджети на България
Преди два дни на 28.08.2024 г., само два дни след като е пласирало на вътрешен пазар обичайните за месеца около 200 мил. лв. нов дълг, служебното правителство на Главчев II изненадващо е извършило най-голямата еднократна дългова сделка в историята на България,
Само за ден правителството е взело нови заеми за над 8.5 милиарда лева. И това на фона на сериозния дебат в обществото до къде могат да се простират отговорностите на едно служебно правителство. Всъщност, чисто технически, финансовото министерство си е свършило добре работата. Моментът за излизане на пазарите е бил добре подбран. Интересът към българските облигации е бил висок, презаписването е било няколко пъти, а лихвите сега са по-ниски спрямо тези постигнати преди една година от Асен Василев.
Но с това приключват добрите новини. С изтеглянето на тези 8,507 милиарда лева и изтеглените до сега 1,7 милиарда правителството почти достигна законовия максимум за годината още през август. Максимално разрешеното поемане на дълг за 2024 е 11.7 милиарда от които вече са взети 10.2 милиарда. Неизпълнението на приходите само от ДДС е 1,5 милиарда, а правителството има и около 3 милиарда неизплатени задължения останали от 2023г. Тоест България върви към сигурно надхвърляне на 3% бюджетен дефицит и започване на процедура за свръхдефицит от страна на Европейската комисиа (ЕК). Показателно за това към каква пропаст се движат финансите на страната е и друг факт. За първи път от 22 години от времето на Милен Велчев, България емитира дълг в долари. Единствената добра новина тук е, че ще има поредно отлагане на еврозоната
До сега България винаги избираше еврото, за да няма валутен риск и за да се задълбочава интеграцията с Европейския съюз (ЕС).
Защо сега е различно? Защото в три годишната бюджетна прогноза изготвена от Асен Василев се предвижда страната да вземе нови 36,4 милиарда лева кредити. Очевидно МФ преценяват, че това ще е трудно на европейските пазари, особено при сценария с процедура за свръх дефицит и отлагане на еврозоната.
Очевидно е, че лошо планираните бюджети, лошо изпълнените бюджети и грешните приоритети на финансовите министри последните няколко години и основно на Асен Василев, който изготвяше бюджети с максимално допустимия от ЕС дефицит и същевременно има рекордни пропуски при събирането на приходите от данъци, водят и до исторически рекорди в тегленето на кредити от страна на България. Особено големи разходи предстоят следващите години и във връзка с поредица от скандални оръжейни сделки, основно със САЩ. Предстоят плащания на огромни суми по втората сделка за F16, за Страйкърите, за доплащане на оборудването на двете фрегати, за системите за ПВО Ирис. И всичките тези многомилиардни сделки бяха осъществени от евроатлантическата сглобка с пари на заем и с чужди доставчици и на фона на липсата на елементарно противопожарно и болнично оборудване и на огромна нужда от инвестиции във ВиК сектора на страната, водещи до ежедневни аварии и водни режими.
Решението предлагано от Възраждане е съвсем просто и винаги работещо, а то е страната да се придържа в максимална степен към балансирани бюджети. Тоест през бюджета да се харчи, толкова колкото се събира, а дългове да се поемат само за проекти, които биха се отплатили в бъдеще. Валутния борд имаше ключова роля в запазването на фискалната стабилност за две и половина десетилетия и до момента. Затова запазването на борда и на лева са от съществено значение. България може да е реално независима, само ако не следва пътя на повечето европейски страни, които са свръхзадлъжнели.