Здравният туризъм укрепва физическото здраве на хората и дава възможност за интегрирано развитие на регионите
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева участва в откриването на научния симпозиум „Въздух, море и климат – здравни стратегии“, проведен в Свети Влас на 1 септември 2024 г. Събитието събра на едно място водещи лекари и специалисти от цялата страна, обединени около теми, свързани със здравния туризъм и лечението на хронични белодробни заболявания. По време на форума, организиран от фондация INSPIRO, бе поставен акцент върху възможностите за санаториално лечение на хронични белодробни болести чрез методите на физикалната и рехабилитационна медицина – морелечение, калолечение, здравен туризъм, плуване и проблеми в дихателна система.
Заместник-министър Георгиева изтъкна, че Министерството на туризма продължава да подкрепя инициативи, насочени към устойчивото развитие на специализираните форми на туризъм. Здравният туризъм е един от приоритетите, заложени в Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма. Според данни на Министерство на туризма този сектор отбелязва значителен ръст през последните години, заемайки вече 16% от общия туристически продукт в България.
Г-жа Ирена Георгиева посочи, че за периода януари-юли 2024 г. в Свети Влас са регистрирани над 38 000 туристи. Тя подчерта, че в същия период броят на туристите, посетили 16 общини във вътрешността на страната, където се развива СПА и здравен туризъм, е надхвърлил 716 000.
„Здравният туризъм не само укрепва физическото здраве на хората, но и дава възможност за интегрирано развитие на регионите, където тези услуги са достъпни“, отбеляза заместник – министър Георгиева. Според нея, популярността на тези услуги ще продължи да расте, особено в контекста на нарастващия интерес към здравословния начин на живот и превенцията на заболявания.