Установяваме все по-малко нарушения при проверките в учебните заведения. Това коментира д-р Кремена Стоева от отдел „Контрол на храните“ към Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) в предаването „България сутрин“ по Bulgaria ON AIR ,във връзка с началото на учебната година и проверките, осъществявани от Агенцията.
Д-р Стоева подчерта, че както всяка година БАБХ стартира засилен контрол във всички обекти, намиращи се на територията на училищата в страната. „Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, лавки, павилиони, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения. При кетъринг фирмите проверяваме мястото, на което се приготвя храната, суровините, опаковането, както и условията, при които храната се доставя в самите училища“, допълни тя.
„Основно се следи за готовността на всички обекти да започнат учебната година. Проверяваме тяхното хигиенно състояние, състоянието на оборудването и храните, срокове на годност, условия на съхранение, дали храните отговарят на законодателството, чиято цел е да се осигури максимално добро хранене на децата“, каза още д-р Кремена Стоева.
Експертът уточни, че ако се открият нарушения са предвидени съответните административни санкции. „При наличие на храна с изтекъл срок, тя бива насочена към унищожаване. При занижени хигиенни условия се предписва незабавно отстраняване на несъответствията. В някои случаи може да се стигне до затваряне на обектите – когато има нарушение, което крие опасност за храните в това помещение. Обикновено глобите са между 2 и 4 хил. лева. Всяко нарушение има различна тежест и предвидена санкция в закона“, поясни тя.
Сред най-честите допускани пропуски са недобрата готовност на подпомагащите помещения, но не в тези, в които се приготвят храни, а там, където се съхраняват. „За подобни нарушения издаваме само предписания, тъй като не крият пряка опасност за храните. По отношение на качеството на храните и спазването на Наредба 2 установяваме все по-малко несъответствия“, подчерта д-р Стоева.
По думите ѝ се наблюдава положителна тенденция в отношението на бизнес операторите в училищните обекти. „Спазват законодателството и ако открием несъответствия те не са с толкова голяма тежест, колкото в минали години. Установяваме все по-малко нарушения при храните за децата“, обясни тя.