Случай на заболяване при дете заради пропусната ваксина срещу полиемиелит беше регистриран в Кърджали.
Момиченце на 10 години е диагностицирано с остра вяла парализа, съобщи пред БНР д-р Кадрие Христова от Регионалната здравна инспекция.
„При това дете липсва пълния статус от ваксини, тоест едната ваксина е пропусната, не е ваксинирано. Детето е настанено в Пловдив. Лекува се. Това е вирусна инфекция. Попринцип може да протече доста сложно. В началото симптомите са като при грип. По-нататък може да се стигне до отслабване на мускулите и детето да се почувства по-слабо“, каза д-р Кадрие Христова.
Полиомиелитът, наричан също детски паралич, е остро вирусно инфекциозно заболяване при хората, предавано по фекално-орален път. Източници на заразата са болни хора и вирусоносителите. Характеризира се с възпалителни изменения на сивото вещество на гръбначния мозък, вяли атрофични парализи, тежко протичане и висока смъртност. Причинява се от полиомиелитни вируси от род Enterovirus. Засягат се предимно деца на възраст 1 до 5 години.
Въпреки че около 90% от случаите на инфектиране протичат асимптоматично, вирусът може да предизвика различни симптоми при навлизането си в кръвта. При около 1% от случаите вирусът навлиза в централната нервна система, инфектирайки и разрушавайки главно двигателните неврони, което води до мускулна слабост и остра парализа. В зависимост от засегнатите нерви, парализата може да бъде няколко вида. Най-чест е спиналният полиомиелит, характеризиращ се с несиметрична парализа, обикновено на краката. Булбарната форма води до отслабване на мускулите, свързани с черепно-мозъчните нерви. Комбинацията от тези два вида се нарича булбо-спинална форма.