Община Царево губи 600 000 лева от данъци и такси, заради промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които засягат плаж за природосъобразен туризъм Корал до село Лозенец. От местната администрация изпратиха позиция до медиите. "Въведената 500-метрова зона със забрана за строителство и поставяне на преместваеми обекти постигна няколко цели: направи невъзможно съществуване и изграждане на къмпинги, които вярваме, че са алтернатива на презастрояването; отмени статута на урегулирани имоти и ощети стотици местни жители и собственици на малки имоти; отмени разрешенията за строеж на местни хора и инвеститори; ощети ежегодно бюджета на община Царево с над 600 хиляди лева само от преки данъци и такси и от същия размер косвени приходи. Загрижените за плаж Корал законодатели не предвидиха адекватен механизъм за обезщетение на общината и на хората и го превърнаха в едно сметище, а върху дюните му смели природозащитници устройват селища от дървени конструкции, тоалетни и отпадъци. Междувременно съдът отмени морска защитена зона Корал, защото е незаконосъобразна. В тази връзка община Царево е против подхода, по който се спускат и налагат подобни защитени територии, без адекватна и реална оценка за въздействието върху местната общност, социален и икономически живот. Община Царево е против и подходът за създаване на морски резерват “Маслен нос”, който ще унищожи туризма, рибарският поминък и икономиката в три общини - Созопол, Приморско и Царево. Защото моделът, по който се “спуска” е същият - централно, с шумна реклама, без допитване до местните общности и без механизъм за компенсация", категорични са от Община Царево.

Община Царево губи 600 000 лева от данъци и такси, заради промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които засягат плаж за природосъобразен туризъм Корал до село Лозенец. От местната администрация изпратиха позиция до медиите.

„Въведената 500-метрова зона със забрана за строителство и поставяне на преместваеми обекти постигна няколко цели: направи невъзможно съществуване и изграждане на къмпинги, които вярваме, че са алтернатива на презастрояването; отмени статута на урегулирани имоти и ощети стотици местни жители и собственици на малки имоти; отмени разрешенията за строеж на местни хора и инвеститори; ощети ежегодно бюджета на община Царево с над 600 хиляди лева само от преки данъци и такси и от същия размер косвени приходи.

Загрижените за плаж Корал законодатели не предвидиха адекватен механизъм за обезщетение на общината и на хората и го превърнаха в едно сметище, а върху дюните му смели природозащитници устройват селища от дървени конструкции, тоалетни и отпадъци.

Междувременно съдът отмени морска защитена зона Корал, защото е незаконосъобразна.

В тази връзка община Царево е против подхода, по който се спускат и налагат подобни защитени територии, без адекватна и реална оценка за въздействието върху местната общност, социален и икономически живот.

Община Царево е против и подходът за създаване на морски резерват “Маслен нос”, който ще унищожи туризма, рибарският поминък и икономиката в три общини – Созопол, Приморско и Царево. Защото моделът, по който се “спуска” е същият – централно, с шумна реклама, без допитване до местните общности и без механизъм за компенсация“, категорични са от Община Царево.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...