Всяко едно учение води до подобряване на координацията и възможностите на различните звена, а основата на всяка аварийно-спасителна дейност е добрата координация с цел намаляване на времето за реакция. Това каза заместник-министърът на транспорта и съобщенията Живко Петров по време на учение „Търсене и спасяване при авиационно произшествие и ликвидиране на последствията от него по брегова ивица – SAREX-24“, проведено на територията на област Русе – местност „Стълпище“ (поречието на р. Дунав).
Целта на учението е да се провери и подобри подготовката на служителите при оценка на обстановката и вземане на решения в случай на самолетна катастрофа. „Районът е избран, за да бъде достатъчно сложна обстановката. Теренът е пресечен, има хълмове, височини, подходите не са равни, улиците са тесни, а реката допълнително усложнява дейността“, подчерта зам.-министър Петров. Той посочи, че по този начин се отработва и водният компонент с катери, водолази и военноморски хеликоптер.
„Целта е да се направи възможно най-тежкият сценарий, за да се проиграе взаимодействието и координацията, така че при реален инцидент, институциите да реагират по същия начин“, допълни още заместник транспортният министър. По думите му при усложнена обстановка по време на произшествие, действията ще бъдат съчетани с помощ от румънска страна. Живко Петров добави, че има планове за още по-мащабно учение със спасяване на аварирал кораб по река Дунав.
В съвместното учение се включиха екипи и дежурни центрове на Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“, Изпълнителна агенция „Морска администрация“, Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“, Областна администрация – Русе, Български червен кръст, доброволни формирования и др.