Кметът заяви това свое намерение той обяви пред медиите и посочи, че искането му ще бъде подготвено в писмо чрез областния управител до Министерски съвет, съобщава БТА.
Необходимите средства са за близо 200 км вътрешна мрежа и около 90 км магистрална. Намеренията на общинското ръководство са първо да бъдат отпуснати пари за ремонт на магистралната ВиК мрежа и след това поетапно да се подменя вътрешната.
„Разбира се, това не може да стане бързо, ще изисква време, но през годините нищо не е правено в тази посока и проблемите се събраха изведнъж“, коментира кметът.
„Режимът, който ние сме длъжни да изтърпим в момента, е с цел да се намалят загубите на ВиК дружеството – по този начин те натрупват количество вода, за да оросяват кладенците и намаляват загубите“, обясни д-р Христов.
Той добави, че в момента водоснабдяването на Плевен зависи само от природата. Според него строежът на язовир „Черни Осъм“ е решение на проблема с безводието в региона, но той ще отнеме много години.
„Режимът на водата в момента е сериозен и доста рестриктивен. Той можеше да е още по-тежък, но след мои разговори с министъра на околната среда и водите, се увеличиха количествата вода, които се подават за оросяване на кладенците от „Напоителни системи“. Това обаче не може да продължи до безкрай, защото от същата вода се подава към ТЕЦ – Плевен и към големите предприятия, които не могат да спрат да работят“, допълни кметът. Той посочи, че режимът на вода затруднява работата и в лечебните заведения.
Д-р Христов допълни, че предстои среща при областния управител на Плевен, на която ще се обсъждат краткосрочни и дългосрочни решения за безводието.
Населени места в област Плевен са с въведен воден режим от средата на август. От 31 октомври бяха увеличени часовете, в които водата се спира.
/www.namrb.org/