В Пловдив бе открит реставрираният обект „Източната порта на Филипопол“. На откриването присъстваха кметът Костадин Димитров, председателят на Общински съвет Атанас Узунов, зам.-кметове, районни кметове, бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров, членове на екипа за управление на проекта, граждани.

Реставрацията и експонацията на обекта е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по ОП „Региони в растеж“. Входът ще бъде свободен за следващите пет години.

„Източната порта на Филипопол е една от най-впечатляващите археологически находки на Пловдив, която свидетелства за неговата богата история. Заедно с Римския форум и Одеона, това е поредната дестинация, която ще бъде точка от културния туризъм на града“, заяви кметът Костадин Димитров и допълни, че цялата зона около обекта също е облагородена.

Археологът Мая Мартинова, която работи активно по реставрацията на обекта през последните години, отбеляза, че значението на археологическия комплекс е изключително важно за историята на града. Тя сподели, че в процеса на археологическото проучване, са установили наличие на културен пласт от елинистическата епоха, което е от особено значение за топографското развитие на античния град. Тук се намира и най-широката улица, разкрита на територията на България от античната епоха. Настилката, на която стоим, е идеално запазена и абсолютно оригинална“, подчерта тя.

До края на годината предстои откриването и на двата важни археологически обекта – Небет тепе, за който са съгласуван с Министерството на културата и НИНКН последните процедури, и на Одеона, където Общината вложи близо 16 000 лева за довършителни дейности, включително видеонаблюдение, съобщи кметът Костадин Димитров.

През следващата година общината ще работи по социализацията на Голямата тракийска могила в район Южен. Там предстои да се изпълни проектирането за близо 50 000 лева.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...