Деветдесетата годишнина от рождението на големия художник Георги Янакиев, събира четирима от неговите ученици, които вече са утвърдени имана в изкуството за обща изложба в Бургас. Това са Атанас Атанасов, Стойко Сакалиев, Георги Динев и Илиян Иванов. Експозицията включва общо 32 работи и ще бъде открита на 02 декември ,от 18.00 часа в зала „Ал.Г.Коджакафалията”, КЦ „Морско казино“.

„Художествената уникалност на явлението „Георги Янакиев” се осъществява още през догматичните и скудоумни години на „соца” и е своеобразен подвиг – да се противопостави на политическия диктат. Той създава едно очарователно изкуство в резултат на синтеза на една искрена сетивност, на една свръхчувствителна творческа интуиция и едно провокирано духовно съзнание. Големият изкуствовед Димитър Аврамов го откроява рано с определението, че Янакиев твори един „лиричен конструктивизъм”. Нещо недопустимо за онова време. Красотата като празничност, хармония и музикалност (Кандински!) във формите и багрите са същността на абстрактните му платна. Ползвайки свободната ритмика и асиметрията, чистотата на неговия изказ и израз изпълват рамките на картините с чистотата на духовно равновесие. Тези естетически късове абстракция са заредени с нравственото послание: Етичното и естетичното са възможни само в хармонията”, споделя режисьорът и колекционер Симеон Димитров, близък приятел на Янакиев и организатор на събитието.

„Днес се възбуди изключително високо признание от световен характер към творчеството на Янакиев. Той печели стипендия от американската фондация „Полък – Краснер” още през 1996 г. Но смъртта му възпрепятства изложбата му в САЩ няколко месеца преди да замине. Изяществото на неговите духовни пейзажи буди почитатели и предразполага за изява творческите индивидуалности на неговите ученици.’, допълва още Симеон Димитров .

„Георги Янакиев е първият ни учител, още преди гимназията. Ние сме попили мириса на неговото ателие, а срещите с него са оказали влияние на творческия ни път“, каза Георги Динев, директор на БХГ „Петко Задгорски“.

Стойко Сакалиев е един от най-изявените автори на театрален плакат. Но той ни впечатлява и с абстрактно-графичните си творения – чернобели и цветни. Ако в плакатите му се радваме на находчивите му образно-смислови асоциации и чувството му за хумор, то в графиките му се срещаме с абстрактни композиции, които ни респектират с изяществото си. Творческият подход на Стойко му дава възможност да изгражда в рамката на картината една нова реалност.

Атанас Атанасов е един изключителен рисувач. Артистично многообразен творец с широк фронт на творческа изобретателност. Великолепен портретист. С особена оригиналност са творбите му – картини и обекти, рисувани върху камък. „Виртуозно той постига визуална илюзия с елегантна недоизказаност и очарователна изненада.” (Станислав Памукчиев) Фин майстор на рисунката и фин колорист – неговата крехка свръхчувствителна душевност ни разкрива един друг свят. Светът на хармонията – фин и хармонизиращ.

Георги Динев е художник с особено специфична стилистика. „Магическият реализъм”, както той определя своя творчески стил, се характеризира с особена гледна точка към реалността, с вдъхновение, което много често е породено от съновидения, с метафизично съжителство на реалност и фантазия и с енергията на духовно преживяване. Неговите изображения свързват микросвят с макросвят – резултат от мирогледния му интерес към човешкия и космическия организъм.

Илиян Иванов е белязан е от артистичната свобода на американската среда и изкуство. Но и носещ щедростта на българската живописна душевност. Художникът живее и твори в Ню Йорк (САЩ). Той създава една живописна абстрактност с конкретно загатнати детайли и така абстракцията се мотивира в известен смисъл от самата действителност/реалност. В самите му замисли се съдържа поетичната настройка на неговата душевност, която се разкрива впоследствие и в абстрактно-конкретната форма с още по-силното въздействие на колорита.

 

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...