Цифровото замърсяване може да компрометира опитите за намиране на решения на климатичните предизвикателства.

Всяка минута, в света се изпращат 231 милиона имейла, 625 милиона видеа са гледани в Тик Ток, 66 хиляди снимки са качени в Инстаграм, 6 милиона човека пазаруват онлайн, 44 милиона души разглеждат постове във Фейсбук. Това са само няколко примера от едноминутния живот онлайн, както можем да видим на фигура 1. Данните са за 2024 г., но тенденцията е непрекъснато увеличение спрямо миналите години.

Какво представлява „цифрово замърсяване”? 

Данните, че 10% от произведената електрическа енергия на световно ниво е консумирана от използването на цифровите технологии, и че тяхната употреба е отговорна за 4% от парниковите емисии, вече са добре известни. За сравнение, секторът на цивилната авиация на световно ниво генерира 2,5% от тях. Но дори и стряскащи, тези проценти описват само една малка част от голямата картина. А тя е резюмирана от термина „цифрово замърсяване” (digital pollution), което освен парниковите емисии включва и химическо замърсяване, ерозия на биоразнообразието, изразходване на суровини и невъзобновяеми ресурси и производство на електронни отпадъци които са резултат от производството и използването на цифровите технологии и интернет.

Какво е Интернет и структурираната мрежа от различни технологии, които го правят възможен?

Според Статиста, за 2024, потребителите на интернет по света са 5,52 млрд., или 67,5% от световното население. От тях, 5,22 млрд., или 63,8% от населението на планетата, използва единствено или най-вече социалните медии. Огромният обем и поток от създадените данни е възможен благодарение на 9 млрд. устройства, включително 2 млрд. смартфони, 1 млрд. компютри, между 5 и 7 млрд. свързани обекта, 45 милиона сървъри, 800 милиона мрежови устройства, и около 3 милиона „облака” (cloud), т.нар. центрове за съхраняване на данни (data centers).

Производството на смартфони, таблети и компютри

Вложените материали за единица услуга (Material Input Per Service unit – MIPS), е икономически индикатор, първоначално разработен в института Вупертал, Германия през 90-те години. Той може да се използва за измерване на екологичната ефективност на продукт, услуга или сложни системи, и е приложим във всички сфери на производство и дейност.

За производството на един компютър, който тежи 2 кг. са необходими 22 кг. химически продукти, 240 л. горива, и 1,5 т. вода.

Производството на един смартфон изисква 183 кг. суровини за 150 гр. краен продукт, а електронният чип държи рекорда, тъй като за 2 гр. финализиран продукт са необходими 32 кг. суровини.

Гугъл отчита, че една проста заявка в неговата търсачка изисква толкова енергия, колкото 60-ватова лампа, запалена за 17 секунди (или 0,283 Wh), и отделя около 0,1 гр. въглероден диоксид (CO2). Това не изглежда кой знае колко, но Гугъл обработва около 8,5 милиарда заявки на ден, според данните за 2023 г. Това представлява 850 тона CO2 на ден, което се равнява на двупосочно пътуване от Париж до Ню Йорк със самолет на всеки две минути.

Изпращането на обикновен имейл генерира 4 гр. CO2 емисии, и от 20 до 50 гр. с прикачен файл. Близо 350 милиарда имейла обаче се изпращат всеки ден. Счита се, че 25% до 30% от имейлите съдържат прикачен файл, което съответства на средно около 35 гр., CO2. Така около 105 милиарда имейла отделят 35 гр. CO2, а останалите (245 милиарда) 4 гр,, което представлява около 4,65 милиона тона CO2 на ден.

Според изследване на Шифт проджект (The Shift project), независима френска организация, която работи с експерти по различни теми, през 2023 г. стриймването на видео представлява около 80% от глобалния уеб трафик, за което също са необходими много енергия и електричество.

Както се разбира, цифровите данни, каквито и да са те, изминават километри (~ 15 000 км) и преминават през многопластовия и сложен материален свят на Интернет, който включва мрежи (кабелни и безжични), изчислителни центрове и гигантски хъбове за данни (които хостват сървъри) и потребителски терминали (смартфони, таблети, компютри, свързани обекти и т.н.). Всяко от тези съоръжения, в различна степен и интензивност, има въздействие върху околната среда през целия си цикъл на живот, от създаването през използването и накрая излизането от употреба. Всичко това означава ресурси, енергия, транспорт, емисии и много отпадъци.

www.climateka.bg

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...