Министерският съвет ще оттегли внесените за обсъждане в Народното събрание проекти на Закона за държавния бюджет за 2025 г., закона за НЗОК и за държавното обществено осигуряване, както и пакета данъчни закони, предложени от служебното правителство, обяви премиерът Росен Желязков на първото заседание на редовното правителство. Той посочи, че това се налага въз основа на данните от отчета за януари 2025 г., както и информацията от Евростат. Според него, така ще може да се направи по-точна преценка за възможностите пред бюджета и средносрочната бюджетна прогноза. Взехме решение за изтегляне на законопроекта, защото България вече има редовно правителство със свои политики, които следва да намерят отражение в Закона за бюджета за 2025 г., обясни министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг след заседанието. До 14 февруари тази година министрите на финансите, на труда и социалната политика са длъжни да внесат проекта на закон в МС и да следва процедура в рамките на НС, надявам се всичко, което е оттеглено, да бъде ревизирано правилно, да вземем най-добрите решения", допълни тя. „Работим в условията на т.нар. удължителен Закон за бюджета, тоест до края на март можем да работим в рамките му. Направихме анализ в Министерството на финансите, за да видим какво показват числата и как можем да покрием всички обичайни разходи на системите в държавата, така че те да функционират нормално. Приходите за януари за 3,684 млрд. лева, разходите са 3,277 млрд. Налице е дефицит от 407 млн. 555 хиляди лева. За февруари дефицитът ще е 1,735 млрд. За март дефицитът е 1,491 мрд. лева. За първото тримесечие дефицитът общо ще е 3,634 млрд. лева. За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално до приемането на държавния бюджет, обсъдихме с колегите да използваме средства от резерва, за да се покрият текущи разходи за януари. Ако бъде одобрено, на следващото заседание на МС ще определим размера на средствата, за да осигурим необходимата ликвидност. „Предстоят ни много тежки и сериозни изпитания, свързани с публичните финанси. За да постигнем бюджет с дефицит до 3%, ще е налице мобилизиране на всички усилия, за да се справим с тази тежка ситуация за страната“, обясни още министър Петкова. www.namrb.org

Министерският съвет ще оттегли внесените за обсъждане в Народното събрание проекти на Закона за държавния бюджет за 2025 г., закона за НЗОК и за държавното обществено осигуряване, както и пакета данъчни закони, предложени от служебното правителство, обяви премиерът Росен Желязков на първото заседание на редовното правителство.

Той посочи, че това се налага въз основа на данните от отчета за януари 2025 г., както и информацията от Евростат. Според него, така ще може да се направи по-точна преценка за възможностите пред бюджета и средносрочната бюджетна прогноза.

Взехме решение за изтегляне на законопроекта, защото България вече има редовно правителство със свои политики, които следва да намерят отражение в Закона за бюджета за 2025 г., обясни министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг след заседанието.

До 14 февруари тази година министрите на финансите, на труда и социалната политика са длъжни да внесат проекта на закон в МС и да следва процедура в рамките на НС, надявам се всичко, което е оттеглено, да бъде ревизирано правилно, да вземем най-добрите решения“, допълни тя.

„Работим в условията на т.нар. удължителен Закон за бюджета, тоест до края на март можем да работим в рамките му. Направихме анализ в Министерството на финансите, за да видим какво показват числата и как можем да покрием всички обичайни разходи на системите в държавата, така че те да функционират нормално. Приходите за януари за 3,684 млрд. лева, разходите са 3,277 млрд. Налице е дефицит от 407 млн. 555 хиляди лева. За февруари дефицитът ще е 1,735 млрд. За март дефицитът е 1,491 мрд. лева. За първото тримесечие дефицитът общо ще е 3,634 млрд. лева. За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално до приемането на държавния бюджет, обсъдихме с колегите да използваме средства от резерва, за да се покрият текущи разходи за януари. Ако бъде одобрено, на следващото заседание на МС ще определим размера на средствата, за да осигурим необходимата ликвидност.

„Предстоят ни много тежки и сериозни изпитания, свързани с публичните финанси. За да постигнем бюджет с дефицит до 3%, ще е налице мобилизиране на всички усилия, за да се справим с тази тежка ситуация за страната“, обясни още министър Петкова.

www.namrb.org

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...