България и Великобритания ще обменят опит в използването на високи технологии в образователния процес. Темата бе обсъдена на среща между заместник-министъра на образованието и науката Наталия Митева и министъра на ранното образование на Обединеното кралство Стивън Морган, в която участва и българският посланик във Великобритания Tихомир Стойчев.

 

Министър Морган сподели, че британската образователна система е силно фокусирана върху придобиването на знания и се обсъжда как обучението да бъде насочено повече към развитие на умения за живота сред учениците. Темата е актуална и в България и двете министерства могат да си сътрудничат и обменят идеи, стана ясно по време на срещата.

 

Зам.-министър Митева представи българската платформа „Дигитална раница“, която осигурява безплатно електронно учебно съдържание за всички участници в образователния процес – ученици, учители и родители чрез техните уникални индивидуални профили. Тя запозна министър Морган и с разработения от института INSAIT изкуствен интелект на български език от последно поколение – BgGPT.

 

Британската образователна система също е насочила фокус върху използването на високите технологии в обучението и по-специално изкуствения интелект. Стивън Морган сподели, че при посещението си в различни училища в Англия е останал с впечатления, че изкуственият интелект е донесъл добри резултати. Използването му обаче трябва да бъде оптимално и правилно преценено. В България също се работи в тази насока и МОН вече изготви насоки за използването на изкуствен интелект в училище, коментира зам.-министър Митева.

 

По време на срещата стана ясно, че над 2500 студенти от Великобритания се обучават в български университети, предимно в направления „Медицина“ и „Дентална медицина“. Посланик Стойчев съобщи и, че в Обединеното кралство има над 70 български неделни училища, а нашата общност в страната наброява около 400 000 души.

 

Стивън Морган отправи покана към МОН да участва в Световния образователен форум, който ще се проведе през май 2025 г. Лондон. Миналата година на събитието са присъствали образователни министри и заместник-министри от 122 държави по света.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...