РИОСВ – Русе изпрати официлен сигнал до Окръжна прокуратура – Разград за отчуждаване и притежаване на защитени животински видове, включени в приложенията на Закона за биологичното разнообразие. Нарушението е констатирано при извънредна съвместна проверка с представители на Областната дирекция на МВР в Разград и Областната дирекция по безопасност на храните, извършена по сигнали и самосезиране на екоинспекцията по публикации в Интернет.
Проверката е осъществена в частен дом в населено място от област Разград. На място е установен екземляр от защитения вид обикновен гарван (Corvus corax), чието поведение наподобява опитомена птица. Тя е извършвала облитания и кацания на постройките и дворното пространство на собственика на имота. По информация от физическото лице, птицата, заедно с още един екземпляр от същия вид, са открити от него в горски масив, в бедстващо състояние и той се е погрижил за тях.
Предстои компетентните органи да установят дали има данни за наличие на престъпление, определено по реда на Наказателния кодекс.
Обикновеният гарван (Corvus corax) е със статус почти застрашен в България. Обитава обширни територии в Европа, Азия, Северна и Централна Америка, Северна Африка. Местообитанието на гарвана е доста разнообразно, като може да се наблюдава в гори, планини и в градски райони.
Гарванът се смята за една от най-умните птици. Много учени казват, че притежава интелигентност. За да се потвърди този факт са провеждани голям брой експерименти, в които гарванът е разкривал умствените си способности. Например, за да пие вода от кана, птица от този вид е хвърляла различни предмети (камъни, клони) в нея, така че нивото на водата да се повиши и птицата да може да утоли жаждата си. Освен това учените твърдят, че гарванът може да използва и жестове.