Общинският съветник от „Възраждане“ – Бургас Мариян Иванов сигнализира за бездействие на държавните институции по казус, свързан с драстично и необосновано увеличение на банкови такси в контекста на евентуалното въвеждане на еврото в България.
На 13 юни 2025 г. Иванов подава сигнал до Министерството на финансите, Българската народна банка (БНБ), Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). В него се посочват редица примери за повишаване на такси от страна на една банка, които очевидно са закръглени към по-високи и „удобни“ стойности в евро. Сред най-фрапиращите примери са:
Таксата за преиздаване на дебитна карта например се покачва от 5 лева на 5.87 лева. Защо точно толкова? Защото по фиксирания курс това прави точно 3 евро. Нито стотинка повече, нито по-малко.
Таксата за неизтеглена сума от банкомат скочи от 9.78 лева на 19.56 лева. Отново – перфектно закръглена – точно 10 евро. Повишението е 100%.
Смяната на ПИН код поскъпва от 2.50 лева на 2.93 лева – което се равнява на 1.50 евро. Таксата за издаване на удостоверение скача от 12 на 14.69 лева – точно 7.50 евро. А тегленето на каса без предизвестие вече не е 10 лева, а 11.74 – шест евро. Още по-притеснително е увеличението на такси за услуги в чужда валута, при които левовите стойности остават непроменени, но еквивалентът в евро или долари скача с между 25% и 66,6%, без ясна логика и обосновка.
„Тези промени очевидно са направени така, че таксите да се приведат към по-удобни стойности в евро, но за сметка на клиентите и в разрез с принципите за честно и прозрачно преминаване към новата валута. Това е прикрита форма на ценово манипулиране“, посочва Иванов.
Резултатът от действията на институциите е повече от показателен. Министерството на финансите официално отговаря, че не е компетентно да се произнесе по случая и го препраща към БНБ. КЗП, след забавяне от две седмици, също го препраща към БНБ. До момента обаче БНБ не е дала абсолютно никакъв отговор, а КЗК дори не е предоставила входящ номер на сигнала.

„Публично ни уверяват, че ще пазят хората от спекулации при цените и услугите около еврото, но в реалността виждаме отказ на институциите да реагират на конкретни сигнали. Оказва се, че когато гражданите търсят защита, държавата или не може, или не иска да действа“, коментира Мариян Иванов.
Общинският съветник предупреждава, че този случай не е единичен. По негови думи вече постъпват сигнали за аналогично поведение и от други банки, което създава основателно съмнение за координирана пазарна практика, влизаща в противоречие със законодателството за защита на конкуренцията.
Иванов настоява за спешна намеса от страна на БНБ, КЗК и КЗП – с цялостна проверка на тарифната политика в банковия сектор, ясни отговори към обществото и публикуване на доклад с конкретни правни заключения и предприети мерки.
Въпреки гръмките, но абсолютно ялови обещания на държавата, че ще се бори с необоснованите увеличения преди евентуалното приемане на еврото, реалността е безпощадна – българските граждани отново са оставени на произвола на съдбата и на гаврата на големите търговци и финансови институции.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...