На 9 юли 2025 г. беше официално открит секторът по кенгуру-грижа към Клиниката по неонатология на СБАЛАГ „Майчин дом“. Тържествен водосвет и молитва за здраве на екипа, майките и бебетатаотслужи отец Николай от храм „Възкресение Христово“- кв. Челопечене.
Лентата на първия сектор по кенгуру-грижа в България беше символично прерязана от проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“ и проф. д-р Боряна Слънчева, дългогодишен ръководител на Клиниката по неонатология. На събитието присъствахаоще: д-р Веселин Дяволов, заместник-директор по лечебно-диагностичната дейност на СБАЛАГ „Майчин дом“, председателят на Съвета на директорите София Йорданова, доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиника по неонатология, д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение към Клиника по неонатология, Лазар Радков от фондация „Лазар Радков“, родители на недоносени бебета, партньори и други.
Поздравителен адрес до екипа на Клиниката по неонатология изпрати проф. д-р Христо Мумджиев, председател на Българската асоциация по неонатология.
Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“
„Секторът за кенгуру-грижа към Интензивно отделение в Клиниката по неонатология е първототакова специализирано звено в България, една дългогодишна мечта, която успяхме да сбъднем. Това е нов стандарт в неонатологията у нас в името на по-добро бъдеще за най-малките ни пациенти и техните семейства. Изказвам искрена благодарност и признателност към целия екип на Клиниката по неонатология, който вложи професионализъм, енергия и сърце в реализирането на този проект. Огромна признателност на Фондация „Лазар Радков“, на всичкидоброволци, партньори и дарители за безценнатаподкрепа.“
Проф. д-р Боряна Слънчева, дългогодишен ръководител на Клиниката по неонатология
„С откриването на сектора за кенгуру-грижа правим голяма крачка напред не само в медицинската, но и в емоционалната подкрепа за семействата. Вярвам, че поставяме началото за промяна на неонатологичната помощ в цялата страна. Ще разработваме програми за обучение на родители, които преминават през сектора, за да бъдат уверени, спокойни и да знаят, че са готови да се справят с предизвикателствата в отглеждането на своето недоносено дете у дома. Изказвам благодарност и респект към всички доброволци – хора с различни професии, които отделяха от своето време, за да помогнат за осъществяването на тази сериозна кауза. Наистина има много добри и отдадени хора в България!“
„В последните десетилетия подходът на кенгуру-грижа се прилага все по широко във водещите неонатални интензивни отделения по света. Налице са ясни научни доказателства за ползите от прилагането му, както за недоносените бебета, така и за техните родители. Кенгуру-грижата става неразделна част от фамилно ориентирания подход в отглеждането на рискови новородени, при който семейството, съвместно с медицинския екип, активноучаства в лечебния процес. С разкриването на сектор кенгуру-грижа към Интензивно отделение на Клиниката по неонатология вярвам, че постигаме по-високо ниво в грижите за нашите малки пациенти. Да пожелаем на добър час на тази нова инициатива!“, каза доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиника по неонатология.
„Ние създаваме реалността, в която живеем, всеки ден чрез нашите избори, чрез това, което правим или не правим, с отговорностите, които поемаме и с тези, от които бягаме. В едно общество всичко се случва най-добре, когато институции, гражданско общество и бизнес работят заедно, ръка за ръка, в една посока и с една цел. Радвам се, че имахме възможността да реализираме този проект съвместно с „Майчин дом“ и с подкрепата на различни бизнеси. Това е първият такъв проект, следват още много.“, коментира Лазар Радков, двигател на инициативата „Капачки за бъдеще“.
ПЪРВИТЕ РОДИТЕЛИ В СЕКТОР КЕНГУРУ-ГРИЖА
Елена Александрова от Хасково е една от първите майки, които ще бъдат настанени в сектора кенгуру-грижа. Заради придружаващо автоимунно заболяване и усложнение на ХЕЛП синдром в началото на април 2025г. се налага да роди по спешност в 27 г.с. Бебето Кремена се ражда едва 810 грама и вече 3-ти месец е в Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“
„Възможността да бъдем настанени в сектора ще ни даде едно голямо спокойствие как да отглеждаме недоносено бебе вкъщи – специалните грижи, които да полагаме, захранването е по-различно… Помощта, която ще получим, ще е безценна“, сподели 34-годишната Елена.