„Изработеният от Изправи се.БГ закон „Антиспекула“ е внесен в парламента от три парламентарни групи – на МЕЧ, „Величие“ и БСП. Водени са разговори и с останалите групи за подкрепа при неговото гласуване“. Това заяви председателят на Изправи се БГ и кандидат за национален омбудсман Мая Манолова пред журналисти в парламента.

По думите ѝ, това е първият закон, който въвежда мерки, които да обуздаят ръста на цените и който дава реални правомощия на институциите да проверяват и да налагат санкции. Според нея, като Законът „Антиспекула влезе в сила, той ще успокои българските граждани, които не вярват на заклинания и обещания, а искат действия.

Манолова заяви, че Законът „Антиспекула“ обхваща секторите, които в най-голяма степен влияят на жизнения стандарт на българите – основни храни, стоки и услуги от първа необходимост, горива, лекарства, мобилни услуги  и банкови такси.

Мерките, които от Изправи се.БГ предлагат включват:

– Максимални цени на основни хранителни продукти и стоки от първа необходимост;

– Пределни надценки за големите търговски вериги – до 10%, за да се защитят и производителите от икономическата сила на големите субекти;

– Забрана за нови такси и скрити оскъпявания за банките, както и за мобилните оператори;

– Банковите такси да се върнат до средните равнища за 2024 г. по данни на БНБ;

– Цените на лекарствата и тарифите на мобилните оператори да се намалят до размерите им към 1 януари;

– Цената на горивата да се изчислява на всеки две седмица от Министерския съвет по формула;

– Обявяване на старите цени – всяка храна и услуга ще показва и цената си от 01.01.2025 г.;

– Ясни правила за двойното обозначаване на цените;

– Строги глоби (от 3% до 7% от годишния оборот) и „черен списък“ на нарушителите, който ще е публичен.

„Тези мерки не са някакво екзотично, уникално българско предложение, а вече са били предлагани в европейските държави, като подробно сме направили  подробно законодателно проучване не само на практики от държавите в еврозоната, но и от всички страни членки на ЕС.“ – добави Манолова.

По нейни думи, като основен пример е използвана Хърватия, последната държава, присъединила се към еврозоната. Припомняме, че правителството и парламентът там приеха 6 пакета от мерки от 2023 г. досега, включително максимални цени на храни и продукти от първа необходимост, пределни надценки, таван на цените на електроенергията и природния газ.

„Таваните и продуктите, които ще бъдат с контролирани цени ще се определят от Министерския съвет, за горивата от Министерство на икономиката и индустрията, за лекарствата от Министерство на здравеопазването. Контролът ще се осъществява от КЗП, КЗК, КРС и от съответните министерства“, заяви председателят на гражданската платформа.

Манолова подчерта, че ръстът  на цените и обедняването на населението се отнасят до избирателите на всички партии у нас, като този проблем е важен за всички тях. „Успяхме да включим и гражданската енергия в контрола на цените. В платформата Antispekula.bg и мобилното приложение получаваме десетки сигнали ежедневно за високи цени. Радваме се, че гражданите се включиха, приветстваме и това, че Министерският съвет също ще внесе мерки в тази посока“, обясни тя.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...