Най-представителната част от нея ще гостува в Бургас.
Експозицията ще бъде официално открита на 1 юни от 18.00 часа в Културен център „Морско казино”, зала „Ал.Г.Коджакафалията”. Специални гости на събитието са Пламен Панов – зам.-кмет „Култура, археология и туризъм” в Община Пловдив, г-жа Моника Роменска – ст.уредник и график в Градска художествена галерия –Пловдив, г-жа Йоана Атанасова – уредник на фондовете „Графика и фотография“, „Приложно изкуство“ и „Скулптура“ в Градска художествена галерия – Пловдив, и гл.ас. д-р Стефан Шивачев – директор на Регионален исторически музей – Пловдив.
Цялата колекция съдържа 100 оригинални френски, немски и италиански творби, създавани в ателиетата на Лувъра („ChalcografiedeLouvre“) в един почти 200-годишен период – от XVIII до началото на XX век.
По – голямата част от ценните произведения, до които бургазлии и гости ще имат удоволствието да се докоснат, са гравюри върху мед. Друга част от произведенията е печатана при братята Кюнцли от Дардоаз – Париж, Кадарт и Шевалие – Холандия и Франция, Сгрилли – Италия. Сюжетите са разнообразни: с митологичен или библейски характер, дворцови и парадни сцени, но също – битови и пасторални, портрети, пейзажи.
Изложбата се съпътства и от каталог „100 гравюри – съхранената художествена памет на един френски колеж в България“ с азбучен показалец на всички творби, художници и гравьори.
Произведенията са наследство от музея на някогашния Френски колеж „Свети Августин“, съществувал в Пловдив до 1948 година. Подготвянето на колекцията за експониране и създаването на каталога бяха реализирани с помощта на Министерството на културата и в партньорство с Общински институт „Старинен Пловдив“.
Гостуването на старинни гравюри се осъществява по линия на подписаното Споразумение за сътрудничество между Община Пловдив и Община Бургас. Припомняме, че в контекста на добрите взаимоотношения между двете общини, както и поради желанието им за задълбочаване на връзките и партньорствата в областта на културата и туризма, двете страни се обединиха около решението за подписване на споразумение през юли 2021 година. Основните негови цели са задълбочаване на партньорствата в областта на културата и туризма и разширяване на възможностите за представяне на културни събития от културните календари на двете общини, както и такива при участие в програми, финансирани от Европейския съюз, включително и по проекти от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Взаимното партньорство ще спомогне за създаването на качествено културно съдържание и атрактивен туристически продукт – спектакли, концерти, изложби и други, които ще се включват в културните афиши на общините.