Тя е посветена на 8 март – Международния ден на жената, и показва за първи път малки оброчни огледала от периода между II и IV в., открити в Бургаска област, в района на с. Руен, с. Ябълчево, Акве Калиде и около Поморие. Те са реставрирани специално по повода, обясни за БТА Гергана Данабашева, екскурзовод в музея.

Всички експонати са оловни, като през Античността огледалата биват два вида – функционални и оброчни. Оброчни са, защото местата, на които са се намирали, показват, че през Античността там е имало храм на женски божества от гръко-римския пантеон като Хера, Афродита, Трите нимфи. „Почти винаги се намират в кръгла форма и по-рядко със запазена дръжка към тях“, допълни Данабашева.

Тя разказа още, че предната ламела, или оловната рамка на огледалото, почти винаги е украсена с геометрични или флорални мотиви. На тилната ламела, която е разположена в задната част, пък обикновено с древногръцки надписи са изписани специални фрази и много често са идентични. Сред надписите има „Ти си прелестна“, „На хубавицата подобават всички хубави неща“, „Хубавите неща подобават на хубавите жени“, „За господарката подарък“, „Красавице, вземи ме, аз съм твоята прелест“.

Тези надписи показват, че огледалата най-вероятно са били като посветителни дарове от жени за богини, за да бъде изпълнено дадено желание. Върху тилната рамка на едно от показаните огледала ясно се различава женска фигура, която най-вероятно е на някоя от изброените женски божества.

Данабашева коментира още, че капризите и женските ритуали в Античността не са се различавали много от съвременните. В постоянната експозиция на музея могат да се видят още стъкленици за парфюми, наречени лакримарии, както и унгвентарии. Някои жени са използвали такива съдове за съхраняването на туш за миглите или други ароматни масла.
източник:БТА

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...