Форумът протича под мотото „Демокрация за бъдещите поколения“. По покана на президента на Република Корея Юн Сук-йол българският държавен глава Румен Радев се включи в Срещата на върха с национално изказване и участие чрез видеоконферентна връзка в пленарен панел на лидерите на ниво държавни и правителствени ръководители.
В националното изказване държавният глава заяви, че демокрацията не може да бъде защитена, ако обществата не са убедени, че тя е единствената форма на управление, която служи на гражданите, в която всеки живот има еднакво значение и човешкото достойнство е истинска ценност. Президентът посочи, че в съответствие с националните ангажименти, през 2023 г. България е предприела законодателни промени за укрепване на независимостта на съдебната система и за засилване на отчетността на прокуратурата. „Приемането на тези нови правни инструменти обаче представлява само необходимата първа стъпка. Борбата с корупцията е дългосрочен приоритет и тази тема трябва да остане актуална“, допълни държавният глава.
Румен Радев участва и в пленарен панел на държавни и правителствени ръководители, председателстван от президента на Република Корея Юн Сук-йол и посветен на темата за технологиите, изборите и дезинформацията. В дискусията участваха още президентите на Литва, Естония, Финландия, Ботсвана, Гамбия, както и министър-председателите на Япония и Канада. Българският президент заяви, че развитието на съвременните информационни и комуникационни технологии разширява потенциала на икономиките, но също така води и до заплахи за демокрациите особено в настоящия контекст на множество геополитически предизвикателства и дестабилизация на международния правов ред. Президентът допълни, че за да бъде обществото по-устойчиво на дезинформация, трябва да се повиши доверието му в демократичните институции, да се насърчи дигиталната грамотност и да се осигури социално включване на уязвимите групи. Румен Радев очерта законодателните инициативи на европейско и на национално ниво за защита на медийната свобода и на правото на информация, като допълни, че приоритет в следващите месеци за България трябва да е привеждането в регулаторната ни рамка на механизмите за повишаване на прозрачността и независимостта на медиите, предвидени в Европейския законодателен акт за свободата на медиите.
„Укрепването на демокрацията обаче не изисква само законодателни мерки, а е необходима цялостна стратегия за преодоляване на бедността и социалното изключване, което обхваща повишаване на образователното ниво на уязвимите социални групи и подобряване на качеството на достъпното образование“, заяви още президентът Радев.
www.m.president.bg