Прогнозите ще предоставят информация за предизвикателствата на пазара на труда, за очакваното търсене на труд и очакваните дисбаланси на пазара на труда. Ще се проведе и национално представително проучване сред работодателите в страната за определяне на нововъзникващите и изчезващите професии и работни места, както и за търсенето на нови умения, свързани с цифровия и екологичния преход. Взаимно допълващата се информация за очакваните промени на пазара на труда от прогнозите и проучването ще подпомогне предприемането на действия за подобряване насочеността на политиките в областите на образованието и обучението, и заетостта.
Оценки на нетния ефект на провежданата активна политика на пазара на труда, финансирана със средства от държавния бюджет, също е предвидено да бъдат изготвени по проекта, който се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2020 – 2027 г., съфинансирана от Европейския съюз. Резултатите от оценките ще подпомогнат процеса по планиране и реализиране на активната политика на пазара на труда и насочването на ресурси към мерки и програми с висока ефективност.
Проектът включва и провеждане на проучване за идентифициране и картографиране на наличните умения и нагласите за развитие на работещите в ТЕЦ-овете и въглищните мини, засегнати от нисковъглеродния преход в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник. Събраната информация ще послужи на работодателите за разработване, планиране и предоставяне на подходящи мерки за кариерна подкрепа и повишаване на квалификацията и преквалификация и развитие на уменията на работната сила.
Партньори на МТСП по проекта, който е с бюджет 3.7 млн. лв., са Националният статистически институт, КНСБ, КТ „Подкрепа“ и Агенцията по заетостта. Основната цел на изпълняваните по него дейности е повишаване ефективността и целенасочеността на провежданата активна политика на пазара на труда, както и подобряване на информационното осигуряване на процеса на вземане на решения в сферата на пазара на труда.