Той открои и проведените обучения на полицейски служители за повишаване на компетентността за ранно разпознаване на признаци за радикализация в различните ѝ форми с оглед използването на адекватни превантивни механизми. „При подготовката на програмата за обучение бяха приложени опитът и добрите практики на Австрия, Италия и Испания, а по време на пилотното обучение на обучители за лектори бяха поканени двама експерти от Франция“, посочи още комисар Младенов, отчитайки изпълнението на заложената основна цел – подобряване на координацията и доверието на ромското общество към полицията. Доказателство в тази посока е социологическо проучване, проведено в началото на 2023 и на 2024 година, което показва 36% повишено доверие в края на работата по проекта.

Проектът „Подобряване на координацията и диалога между полицията и ромското общество“ е финансиран по програма „Вътрешни работи“ на Норвежкия финансов механизъм за периода 2014 – 2021 г. Той приключва официално на 30 април тази година и обединява комплекс от мерки, чиято цел е постигането на по-добри условия както за работа на полицейските служители, така и за повишаване на доверието в правоприлагащите органи.

Главна дирекция „Национална полиция“ е бенефициент по проекта. А дейностите по него са реализирани в партньорство със СДВР и девет областни дирекции на МВР – Бургас, Варна, Видин, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Стара Загора и Ямбол.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...