Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков, началник Клиника по УНГ болести в УМБАЛ Бургас. „Ако се опираме на тези научни данни, би трябвало в България да диагностицираме всяка година по 50-60 глухи деца. А реално се диагностицират много по-малко. Причината е както в незнанието на родителите, така и в непровеждането на слуховия скрининг, който следва да е задължителен“, казва той.
В България детската глухота се открива около първата година на детето, а би следвало това да се случва месеци след раждането. В много от неонатологичните отделения на болниците в България, както и в УМБАЛ Бургас, слуховият скрининг се извършва задължително още в първите дни от живота на бебето, но това не е практика в абсолютно всички лечебни заведения. Ако изследването не се направи веднага след раждането, следва родителите да търсят възможност да го направят до навършването на двумесечна възраст на бебето или най-късно до шестмесечната му възраст. А ако слуховият скрининг при раждането е показал отклонения, той трябва да се повтори след месец-два. Слуховият скрининг е безболезнено изследване с апарат, като във външния слухов канал се поставя сензор с мек накрайник. Подава се звуков сигнал и апаратът отчита реакцията на вътрешното ухо. По този начин, освен увреждания на вътрешното ухо, могат да се „уловят“ и заболявания на външното или на средното ухо.
„Ако при скрининга са установени нарушения на слуха, лекарят може да препоръча изследване на евокирани потенциали със специална апаратура, с каквато Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ Бургас вече разполага. Извършва се с пълна упойка и само по лекарска преценка. Често причините за нарушения слух са лечими, а нелечимите се преодоляват с протезиране, което колкото по-рано се извърши, толкова по-пълноценно ще чува детето. Оптималната възраст при новородените е между 6-я и 8-я месец“, посочва доц. д-р Даниел Петков.
При нормално развитие на слуха на 4 месеца бебето реагира на силен звук, а на 6–7-месечна възраст вече разпознава по-слаби звуци и локализира посоката, от която идват. Повод за притеснение има, когато до края на втория месец детето не реагира на силни звуци – пляскане с ръце, кучешки лай, шум от прахосмукачка, сешоар. Около 3-месечна възраст детето трябва да реагира на свирещи играчки, а два месеца по-късно – на звуци от радио, телевизор и други непознати шумове. Отделни думи детето разпознава на 1-годишна възраст, но не бива да се чака до тогава.
При деца с намален слух или с пълна глухота се наблюдава забавено или липсващо говорно развитие. Ето защо ранното диагностициране и протезиране дават шанс на нечуващите деца да развият нормално сетивата си, да проговорят и да възприемат света както чуващите деца.