Министърът на околната среда и водите Петър Димитров откри днес национална конференция „Адаптация към изменението на климата в градска среда – разгръщане на местния капацитет и националните политики“, която се провежда в рамките на съпътстващата програма за българското домакинство на 61-вата сесия на Междуправител-ствения панел по изменение на климата (IPCC). Конференцията се организира от Националния доверителен екофонд (НДЕФ) като част от новата инициатива на фонда за изграждане на капацитет и прилагане на иновативни практики на местно ниво за адаптация към климатичните промени в урбанизираните територии.
„Предстои ни в две панелни сесии представители на академичната общност да ни демонстрират как науката за климата може да бъде „преведена“ на езика на общинарите“, каза министър Димитров в обръщението си към присъстващите над 80 участници от общини, университети, министерства, неправителствени и професионални организации, студенти. Той обясни, че адаптацията към климатичните промени е сред най-високите приоритети на МОСВ. През последните години, благодарение на Програмата за климата към Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и с партньорството на НДЕФ, осем общини в България постигнаха сериозен напредък. „Работата не просто трябва да продължи. Сега трябва да се разшири мащабът й, за да стигне до всички общини и населени места в страната“, изтъкна Петър Димитров.
В приветствието си към участниците той изказа убеждение, че в работната програма на конференцията ще се очертаят връзките между прилагането на науката и разработването на местните и националните политики в областта на изменението на климата, както и ще се очертаят ключовите фактори за обединяване на усилията на всички заинтересовани страни.
В официалното откриване участваха също председателят на Управителния съвет на НДЕФ проф. Димитър Ненков, изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, представител на Норвежката асоциация на общинските и регионални власти (KS) и ръководителят на Програмния оператор на Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени на Европейското икономическо пространство“ Силвия Рангелова.
Предстои оживена дискусия по две актуални теми, които е важно да бъдат включени в дневния ред на българските общини през следващите години.
„Използваемата наука“ е темата на първата сесия, посветена на това, как научната информация може да стане достъпна и лесна за ползване при вземане на решения за инвестиции за предпазване от градски наводнения или ефекта на градския топлинен остров. Сесията е водена от доц. Стелиан Димитров, основател на Националния университетски център за геопространствени изследвания и технологии в СУ „Климент Охридски“ и с участието на Светлана Жекова, член на експертния борд на Мисия Адаптация на ЕК.
В следобедната сесия „Градските реки – важен фактор за адаптация към климатичните промени“ кметовете на Самоков и Троян и представители на инициативата „Реките на София“ ще обсъдят с експерти плановете за развитието на градските реки. Панелната дискусия ще се води от Юлиян Попов, министър на околната среда и водите в последното редовно правителство.