До 1 август 2024 г. трябва да бъдат разгледани условията и редът за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани, които могат да бъдат обособявани в зона „А“ и в зона „Б“ извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги. Това реши на първото си заседание актуализираният състав на междуведомствената работна група, която има за задача да изработи проект на наредба за тяхната регламентация.

На заседанието на междуведомствената работна група беше обсъден вариант на проект на наредба, в който са отразени становища и предложения, изразени на предходното заседание на работната група, проведено на 10.04.2024 г., както и постъпили след заседанието писмени становища и предложения на представителите на Министерството на околната среда и водите, Министерство на вътрешните работи – Главна дирекция „Национална полиция“, Сдружение за изследователски практики – Инициатива „Зелени закони“, Национална асоциация „Българско Черноморие“, Община Шабла. Вариантът на проект на наредба беше предварително предоставен на междуведомствената работна група. Нейните членове трябва да представят своите становища и предложения за нови текстове или редакции по предоставения проект на наредба до 1 август 2024 г. След това те ще бъдат разгледани, обобщени и отразени в текста на проекта на наредбата.

Стремим се да уредим тези обществени отношения. Целта ни не е да регламентираме строителство, бетониране или изпълнение на инвестиционни намерения, а само разполагането на кемпери, каравани и палатки в зона „А“ и в зона „Б“ извън морските плажове, съгласно законовата делегация на чл. 10а от ЗУЧК, заяви заместник-министър Веселина Терзийска, която е председател на работната група.

Работната група константира, че пред къмпинг туризма и българското кемпер общество има много проблеми. Те обаче не могат да бъдат решени с този проект на наредба, предвид това, че с него трябва да се регламентират условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани, които могат да бъдат обособявани в зона „А“ и в зона „Б“ извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях.

За цялостното решаване на проблемите с къмпинг туризма и къмпирането е необходимо тези проблеми да бъдат анализирани от Министерството на туризма в Национална стратегия за развитие на къмпинг туризма, която да определи стратегическите насоки за развитие на къмпингуването (къмпирането), вкл. „свободното къмпингуване“, да се обсъдят промени в Закона за туризма, Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, при необходимост в Закона за горите, в Закона за опазване на земеделските земи, в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост, и др., както и да се предвиди изготвяне на подзаконов нормативен акт към Закона за туризма, с който да се регламентират условията и редът за „свободно къмпингуване“ на територията на цялата страна, а не само по Черноморското крайбрежие. Около това становище се обединиха представителите на работната група.

В нея са включени представители на министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите, на туризма, на земеделието и храните, на Главна дирекция „Национална полиция“ към Министерството на вътрешните работи, на администрацията на Министерския съвет. Участват още кметовете на общините Аксаково и Шабла, представители на Асоциацията на българските черноморски общини, Националното сдружение на общините в Република България, Сдружение за изследователски практики – Инициатива „Зелени закони“ и Национална асоциация „Българско Черноморие“. Тя е определена е със заповед № Р-52/12.03.2024 г. и изменена и допълнена със заповеди № Р-94/17.05.2024 г. и № Р-109/10.06.2024 г. заради необходимостта от смяна на двама от заместник-министрите в нея, настъпила вследствие на промяната на Министерския съвет.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...