Националното сдружение на общините в България излезе със становище относно законопроекта за водоснабдяването и канализацията. Той предвижда консолидиране на останалите общински ВиК дружества в страната към държавните, както и промени, свързани с регулиране цената на услугата. Според Сдружението, това ще намали конкуренцията, ще елиминира бъдещо публично – частно партньорство и ще закрие работещи ВиК дружества.
От там допълват, че предложението за задължително законово окрупняване на ВиК сектора е „абсолютно неприемливо за местната власт“.
„Това е ново, наложено изискване от европейските институции, което на практика е дискриминационно. По нашето законодателство Асоциираните общности, като нашата бургаската (ние сме 13 общини в нашата асоциация) и другите, които имат смесена собственост (както са Габрово, Троян), за мен би трябвало да имат еднакви възможности и достъп до европейско финансиране. В момента те го нямат. Не зная защо толкова много се запъват европейските институции. Очаквам този въпрос да има развитие. Към настоящия момент всеки се спасява по отделно“, коментира Георги Димитров, кмет на Община Карнобат и член на НСОРБ.
Според Димитров, в закона има и недомислени неща. „Например в Асоциациите държавата участва с една блокираща квота. Реалните собственици са общините“, посочи той.
Петият поред законопроект предвижда срокът за консолидация да се намали на три, а не както в предходните на шест месеца. Според Георги Димитров, този срок не е изпълним. „Има съответните процедури. Ние сме свикнали да решаваме едва ли не еднолично. Тук се нуждаем от мнението на хората, защото в края на краищата те заплащат цената на тази услуга. Консолидиране в рамките на три месеца, за да можеш да усвоиш един ресурс, за мен е немислим. Не знам защо е направено това предложение“, допълни кметът.
В становището на НСОРБ се посочва още, че е нерационално предвиденото разделяне на обособени територии, съобразно административно – териториалните граници на 28-те области в страната, без да се вземе предвид географския елемент на отделните общини. „Ще е налице парадокс, при който в една обособена територия ще попадат общини с равнинен, котловинен и планински релеф, при който водните ресурси се добиват и довеждат до крайните потребители при коренно различни начини и чрез използването на различни съоръжения и инсталации“, допълват от Сдружението. Те са изготвили свои предложения за промени в законопроекта.