Индия и Китай се споразумяха да работят спешно за изтеглянето на десетки хиляди войници, разположени по спорната граница между тях, която е обект на дългогодишно противопоставяне, съобщи индийското правителство, предаде Асошиейтед прес.
Индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар се срещна с китайския си колега Ван И вчера в рамките на срещите на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия в Лаос, където двамата подчертаха необходимостта от скорошно решаване на неуредените въпроси в спорен район в Хималаите, където минава границата между двете страни.
Двамата външни министри „се съгласиха, че е необходимо да се работи целенасочено и спешно за постигане на пълно оттегляне [на войските] в най-кратки срокове“, се посочва в индийско изявление, в което се добавя, че мирът по границата е от съществено значение за възстановяване на нормалните връзки между двете страни.
Във встъпителните си бележки Джайшанкар заяви, че граничните въпроси „хвърлят сянка“ върху отношенията между Индия и Китай през последните четири години въпреки значителните усилия на двете страни за тяхното разрешаване. „Състоянието на границата непременно ще се отрази на състоянието на нашите връзки“, каза той, според изявлението.
Ван, от своя страна, подчерта, че подобряването на китайско-индийските връзки е от полза както за двете страни, така и за други народи, съобщи китайска агенция Синхуа. Двете страни се споразумяха да работят заедно за поддържане на мира в граничните райони и за постигане на напредък, се казва в съобщението.
През 1962 г. Индия и Китай водиха война за границата си.
/БТА/