По-голямата част от тези градове – 83 – са били в Индия и всички са превишили насоките за качество на въздуха на Световната здравна организация повече от 10 пъти, според доклада на IQAir, който проследява качеството на въздуха в световен мащаб.

Проучването разглежда специално фините прахови частици или PM2,5, които са най-малкият замърсител, но и най-опасният. Само 9% от повече от 7800 града са анализирали глобално регистрирано качество на въздуха, което отговаря на стандарта на СЗО, според който средните годишни нива на PM2,5 не трябва да надвишават 5 микрограма на кубичен метър.

„Виждаме, че във всяка част от живота ни замърсяването на въздуха оказва влияние“, каза изпълнителният директор на IQAir Global Франк Хамес. „И обикновено в някои от най-замърсените страни вероятно отнема между три до шест години от живота на хората. А преди това ще доведе до много години страдание, което е напълно предотвратимо, ако има по-добро качество на въздуха.“

При вдишване PM2.5 преминава дълбоко в белодробната тъкан, където може да навлезе в кръвния поток. Той идва от източници като изгаряне на изкопаеми горива, прашни бури и горски пожари и е свързан с астма, сърдечни и белодробни заболявания, рак и други респираторни заболявания, както и когнитивни увреждания при деца.

Бегусарай, град с население от половин милион души в северния индийски щат Бихар, беше най-замърсеният град в света миналата година със средна годишна концентрация на PM2,5 от 118,9 – 23 пъти повече от указанията на СЗО. Следван е в класацията на IQAir от индийските градове Гувахати, Асам; Делхи; и Муланпур, Пенджаб.
Източник:CNN

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Mandatory fields are marked with *