През 2024 г., се навършиха 20 години от началото от инициативата, целяща да определи състоянието на често срещаните видове птици у нас. Това системно усилие на стотици доброволци подрежда страната ни на челно място в региона, където подобни инициативи липсват или са рядкост.
Мониторингът на обикновените видове птици (МОВП) стартира през 2004 г. с финансиране от Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и продължи във времето с помощ от Министерство на Земеделието и Храните, Министерство на Околната среда и водите, Предприятие за управление на дейности по опазване на околната среда и с подкрепата на Изпълнителната Агенция по Околна Среда.
Към момента МОВП допринася със своите оценки на видовете към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие и Общоевропейската схема за мониторинг на птиците.
Основните резултати от инициативата са оценките за състоянието на видовете и индекси, характеризиращи състоянието на птиците в различни типове местообитания, най-важният от които е този на земеделските земи.
За последните 20 години, индексът на птиците в земеделските земи е намалял с 37%, което се дължи на интензивното ползване на този тип среда. Птиците в горите отчитат ръст на своя индекс с 10%, но е важно да се отбележи, че отчитаните видове не включват такива от стари гори, чието състояние следва да бъде проучено по-детайлно.За последните години забелязваме по-малко видове, чието състояние се подобрява и повече птици със стабилна тенденция. Същевременно, броят на намаляващите видове е близо една четвърт от всички оценени видове.Общо за 2024 г. е оценено състоянието на 80 вида птици обитаващи земеделски земи, гори, водни басейни и повече от един тип местообитание. Сред най-силно намаляващите са тези от земеделските земи и птиците на откритите пространства. Тук се включват чучулиги, овесарки, сврачки, каменарчета и други.Предстои продължаване на инициативата и през следващите години, когато ще очакваме още нови доброволци, любители на природата.Снимка: Сиво каменарче, © Ники Петков