Най-известен с новаторски жилищни проекти и образователни институции, Ямамото е нещо като изненадващ избор. Но в изявление за пресата, обявяващо решението, председателят на журито и бивш победител Алехандро Аравена го описва като „успокояващ архитект, който внася достойнство в ежедневието“. Той добави: „Нормалността става необикновена. Спокойствието води до блясък.”

В продължение на пет десетилетия кариера Ямамото се е посветил на насърчаването на общността в бързо разрастващите се градове на Япония. От жилищни проекти, до пожарна станция със стъклени стени, която приканва минувачите да надникнат вътре, неговата архитектура изглежда има намерение да „размие границите между своите публични и частни измерения“, добавен цитат от журито.
Решението на Ямамото е жилище, което насърчава съседите и обществеността да се съберат – форма на архитектурна намеса, която „по-скоро предполага, отколкото налага“, както се изрази журито на наградата Pritzker.
След като проектира поредица от частни домове в ранната си кариера, Ямамото завършва първия си проект за социални жилища в крайбрежния град Кумамото през 1991 г. Надявайки се да вдъхне усещане за откритост, той подрежда 110-те жилища в 16 групи около едно дърво. облицован централен двор. Централното обществено пространство няма порти и може да се стигне само чрез преминаване през жилищните блокове, схема, предназначена да увеличи вероятността от случайни срещи.
Ямамото, който също е завършил сгради в Китай и Швейцария, е последният в поредица от лауреати, признати за техния ангажимент към обществените и граждански сфери.
Миналогодишната награда отиде при британския архитект Дейвид Чипърфийлд, който е най-известен с културни институции като обществената библиотека на Де Мойн в Айова и неговия преосмислен Neues Museum в Берлин. През 2022 г. Франсис Кере стана първият африкански лауреат като признание за кариера в проектирането на училища, здравни центрове и обществени съоръжения.

Японският архитект ще бъде награден със 100 000 долара и бронзов медальон.
Източник: CNN

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Mandatory fields are marked with *