Българската агенция по безопасност на храните публикува „Ръководство за прилагане на мерки за контрол на черна златка (Capnodis tenebrionis) при дървесни овощни и декоративни видове от сем. Розоцветни (Rosaceae) на територията на Република България“. Документът е резултат от  съвместната работа на учени и експерти от Министерство на земеделието и храните, Българската агенция по безопасност на храните, Аграрен университет – гр. Пловдив, Институт по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” – София,  Център за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), Институт по земеделие – гр. Кюстендил, , Лесотехнически университет, гр. София, Институт по овощарство – гр. Пловдив.

 

 

Ръководството е предназначено за земеделски стопани и специалисти в областта на растителната защита за прилагането на необходимите мерки за контрол при установяване намножаването на неприятеля черна златка.

 

 

Работната група очерта причините за намножаването и високата популационна плътност на черната златка като климатичните промени; липса на устойчиви подложки; използване на несертифициран посадъчен материал; проблеми в прилаганата агротехникалипса на ефективни инструменти за наблюдение на неприятеля и на ефикасни средства за контрол.

 

 

Контролът на черната златка трябва да бъде насочен към всички стадии от нейното развитие. Постигането на устойчиво управление на неприятеля изисква интегриран подход, който е подробно описан в изготвеното Ръководство и включва:

 

 

  • Агротехнически мероприятия;
  • Биологичен контрол чрез употреба на ЕПН (ентомопатогенни нематоди);
  • Химичен контрол чрез употреба на ПРЗ (продукти за растителна защита).

 

 

В резултат на дейността на работната група за контрол на черната златка вече са разрешени няколко продукта за растителна защита, включително инсектициди с активни вещества като делтаметрин, тау-флувалинат, ацетамиприд, спинозад, хлорантранилипрол и  ентомопатогенната гъба Beauveria bassiana..  Срещу ларвите може да се прилагат  три вида биологични агенти (ентомопатогенни нематоди), които са безопасни за околната среда и  са ефикасни  спрямо  вредители, живеещи в дървесни галерии.

 

 

Спазването на препоръките в ръководството ще гарантира единен подход при прилагане на мерките за контрол на черна златка и устойчиво намаляване на популационната плътност.

 

 

Повече информация за одобрените препарати и методи за контрол може да бъде намерена в ръководството на БАБХ.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...