Заедно българчета и украинчета твориха „кораб на мира“. Това се случи в Морското казино на Бургас, където всяко едно от децата имаше възможност да разгърне таланта си самостоятелно и да разкаже с молив и бои как изглежда мирът и къде би отишъл неговият кораб.

„Да няма самолети по него, да няма военни, трябва да се нарисува с топли цветове, да има и спасителни пояси. А ако му сложим име, то да е „Мир“ (…) Трябва да е голям кораб, може на него да има басейн и пързалка, за да се забавляват всички (…) Аз бих го кръстил „Непотъващият кораб. (…) Корабът плува към Украйна, носи сладки и полезни неща, а на него има надпис, че трябва да спре войната, да бъде мир и спокойствие“, разказаха децата.

„Да направим корабчето на мира“ е инициатива, част от Лятната академия за деца, на филиала на Националната художествена академия в Бургас. За нея обясни главният организатор Мария Ландова.

„Днес екипът и децата, участници в Академията, сме поканили наши гости – група украински деца, и правим за тях един празник. Първо, заедно бяхме в експозицията на корабомоделистите – традиционна изложба за Бургас. Там децата попаднаха в рая на корабите, рисуваха ги, за да влязат в детайлите, в характеристиката и конструкцията им, а след това си направиха свой проект на тема „корабчето на мира“. Всички ме изненадват с това колко различни и красиви творби създадоха. А сега нямам търпение да видя как ще украсят един хубав кораб заедно, който ще наречем „кораб на мира“. Радостни сме, че Общината в Бургас и цялата общност в града прие много радушно нашата инициатива – Лятна академия за деца, която провеждаме за 4-ти път. С всяка следваща година имаме все повече деца, които взимат участие. Преди обед те рисуват в ателиетата на Акедемията – на Магазия 1, а с тях работят студентите. Контактът между тях е прекрасен“, посочи Мария Ландова.

Днес започва втората седмица от Лятната академия за деца, а до края ѝ, който ще бъде на 22 юли, са предвидени още събития и забавления за участниците – посещение в Археологическия музей в Дебелт, в Авиомузея, на Фестивала на пясъчните скулптури и много други. Новото тази година е въвеждането на ателие по компютърна графика.

В творческите занимания могат да участват деца и младежи от 6- до 18-годишна възраст.

ИЗТОЧНИК – БНР БУРГАС

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Mandatory fields are marked with *