Вече втора година продължават усилията на пациентските организации да накарат НЗОК и БЛС да включат биомаркерната диагностика в пакета услуги, заплащани с публични средства. Без биомаркери болните от рак не могат да получат съвременно лечение с таргетни терапии.

Цената на самото изследване е висока и не е по джоба на голяма част от сънародниците ни.
Вместо обаче да се заплаща самото изследване, Народното събрание прие текст в Закона за бюджета на НЗОК за 20205 година, според който НЗОК ще закупува медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания, прилагани в болничната медицинска помощ (Чл. 1, ал. 2 т. 1.1.3.6.1.)
Съгласно § 15. (2) от същия закон, след включването на медицинските изделия по ал. 1 в списъка по чл. 30а, ал. 1 от Закона за медицинските изделия Националната здравноосигурителна каса изготвя спецификация и провежда договаряне с производители/търговци на едро с медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания.
Към дата на обнародването на закона нито едно изделие за биомаркерна диагностика не е регистрирано и включено в спецификацията.
Съгласно чл. 25А, алинея 2 на Наредба № 7 от 31 март 2021 г. за условията и реда за съставяне на списък на медицинските изделия по чл. 30а от закона за медицинските изделия и за определяне на стойността, до която те се заплащат, Заявление за включване в спецификацията на нови групи/подгрупи/групи по технически изисквания   по . 25, ал. 4 или за промяна на съществуващи групи/подгрупи/групи по технически изисквания, се подава в срок до 31 март  на съответната календарна година.

Според отговора на НЗОК, получен след запитване на Сдружение за развитие на българското здравеопазване по Закона за достъп до обществена информация, към 31 март 2025 година не е подадено нито едно заявление за включване в списъка по Наредба № 7 на медицински изделия за биомаркерна диагностика.

Това означава, че и през 2025 година, НЗОК няма да заплаща биомаркерната диагностика на болните с рак.
Според доклада на Европейският регистър на неравенствата по отношение на рака (ECIR) за 2025 година, България е едната от двете държави в ЕС, в които смъртността от рак се е увеличила през последното десетилетие.
Смъртността от рак при мъжете в България се е увеличила с 2 %, докато в държавите със сходно на страната икономическо положение е намаляла с 12 %, а в държавите от ЕС e намаляла с 16 %.
Смъртността от рак при българските жени се е увеличила с 1 %, за разлика от наблюдаваното намаление от 7 % в държавите със сходно на страната икономическо положение и намалението от 9 % в държавите от ЕС.
Затрудненият достъп до биомаркерна диагностика е една от причините за тази печална статистика.
Основен противник на безплатното изследване на биомаркери е ръководството на Българският лекарски съюз. НЗОК също не предприе почти нищо за промяна в правилата, а приетият от Народното събрание текст в закона за бюджета на НЗОК за 2025 година само имитира загриженост.
Болните от рак ще продължат да си плащат по няколко хиляди лева, въпреки, че са здравно осигурени, а България ще продължи да бъде единствената страна в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика на болни от рак не се заплаща с публични средства.

www.czpz.org

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...