Работещите в няколко Държавни психиатрични болници в страната започнаха днес, 17 март, протестни действия с настояване за увеличение на възнагражденията.

В ранния следобед 50 лекари и медицински специалисти от психиатричната болница в Севлиево излязоха на протест в двора на лечебното заведение и сложиха началото на тридневни протестни действия. Основното искане е за 50% увеличение на трудовите възнаграждения още с приемането на държавния бюджет за 2025 г.

Акцията се организира от синдикалната организация на Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ в болницата със съдействието на Регионалния съвет на конфедерацията в Габрово.

В протеста се включиха санитари, медицински сестри и лекари, които приеха декларация, в която освен за увеличение на заплатите, настояват за приемане на национална система за оценяване на труда на лекарите и медицинските специалисти, ангажирани в психиатричната помощ, както и зачитане на труда им за втора категория.

Действията бяха предшествани от протестна декларация и подписка на близо 100 служители, изпратени преди месец до отговорните институции. Общо 668 работещи от психиатричните болници в страната подкрепиха декларацията с исканията.

Работещите в останалите 11 държавни психиатрии застават и днес зад протестните действия.

По време на акцията в Севлиево д-р Калин Гроздев подчерта, че работата е специфична и в много случаи опасна. Няма как хора, които не са добре платени, не са добре мотивирани, нямат подкрепа от никъде, от почти никакви институции, да работят и да дават качеството, което иска от тях обществото. Постоянно има случаи на проявена агресия, неподредено поведение от страна на техни пациенти, които те трябва да обгрижват, трябва да помогнат както на тях, така и на близките им. Това става все по-трудно, защото персоналът е застаряващ, млади хора не идват. Те искат достойно заплащане за тях и техните колеги.

Председателят на синдикалната организация на КНСБ в болницата Невин Падикова предложи за приемане протестната декларация, в която се призовава за 50-процентно увеличение на работните заплати предвид сложността и спецификата на психиатричната помощ. Апелът за система за оценяване и втора категория труд отново беше отправен.

Областният координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова изрази подкрепата на всички синдикални организации и синдикални членове от региона за справедливите искания. Тя представи данни на Националния център за обществено здраве и анализи в страната за изоставащото покритие на населението с психиатрична помощ в България спрямо европейските страни, както и високата средна възраст на персонала в отделните психиатрични болници в страната.

Йонкова припомни каква е заплатата за издръжка според изчисленията на КНСБ и каква е съпоставката ѝ спрямо нетните получавани доходи на отделните категории персонал в психиатриите, които сега започват работа.

Главната медицинска сестра Адриана Петрова заяви, че ако исканията им не бъдат чути, всичките дванадесет държавни психиатрични болници ще излязат на общ протест пред Министерския съвет.

В протестните действия днес се включиха активно и служителите на Държавната психиатрична болница в Пазарджик. Организатор на акцията отново бе синдикалната организация на ФСЗ към КНСБ.

Към колегите си от останалите психиатрични болници се присъединиха и лекарите от шуменското село Царев брод. Те ще продължат протеста си и през следващите дни, а протестиращите служители заявиха, че са готови и на по-радикални действия, ако исканията им не бъдат удовлетворени.

Утре, 18 март, от 13:30 часа на протест излизат и от синдикалната организация на Държавната психиатрична болница в Карлуково.

Припомняме исканията на протестиращите служители в Държавните психиатрични болници:

  1. Въвеждане на национална система за оценяване труда на лекарите и медицинските специалисти, ангажирани в психиатричната помощ;
  2. В Бюджет 2025 да се предвидят средства за увеличение на работните заплати, като за санитари да достигнат 1600 лв., за медицинските сестри поне 2400 лв.,  3378 лв. за лекарите и 3992  за началник отделение – или поне 50% увеличение на работните заплати в ДПБ;
  3. Ежегодно да се предвиди увеличение на работната заплата с поне 20%.
  4. Зачитане на труда на работещите в ДПБ за втора категория труд.

(КНСБ) (knsb-bg.org)

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...