Българският бизнес полага огромни усилия да компенсира липсата на политическа стабилност, но ако политическата криза продължава, пропуснатите ползи ще достигнат праг, от който компаниите ще започнат да губят необратимо конкурентоспособност заради редица назряващи дефицити в образование, здравеопазване, инфраструктура, регионално развитие, демография, върховенство на правото и защита на частната собственост. Това заяви президентът Румен Радев на церемонията по удостояване на победителите в конкурса „Мениджър на годината“, която се състоя в сградата на Софийската опера и балет. Събитието се организира за 17-а година от списание „Мениджър“ и отличава ръководителите на компании у нас, които развиват и утвърждават успешни управленски практики.
В приветствието Румен Радев посочи, че на фона на продължителната политическа нестабилност в страната, икономиката ни продължава да расте, да става по-иновативна и производителна. Този парадокс, подчерта той, се обяснява именно с представителите на почтения и прогресивен български бизнес, който успява с внедряването на прогресивни модели на мениджмънт, със силно лидерство и с личен пример. Като открои динамиката на световните процеси, президентът подчерта също така усилията на компаниите у нас да превръщат предизвикателствата в геополитически и вътрешнополитически план в нови възможности. „Благодарение на вашите усилия, постоянство и иновативност интересът към България расте“, посочи той и напомни скорошните си срещи с бизнес-делегации от САЩ, Китай и Япония, в рамките на които е бил проявен интерес за изграждане на бизнес партньорства в страната ни. „Вярвам, че ще продължим да извличаме в още по-голяма степен всички възможни ползи от разместването на геополитическите пластове и възможностите, които произтичат от това“, посочи още Румен Радев.
Президентът изтъкна, че приемането и по сухопътните ни граници в Шенген, както и присъединяването на страната ни към Еврозоната са стратегически цели, но са по-скоро средство за постигане на голямата цел, която обществото ни очаква – достигане на приемливо ниво на реална конвергенция спрямо другите европейски държави. Именно това ще даде възможност да се чувстваме равностойни в европейското семейство, каза още държавният глава, но подчерта, че за това са необходими още много работа, иновативност, по-висока производителност на труда, а също и дисциплина.
Пред представителите на български компании държавният глава изрази надежда бизнесът да продължи да върви стремително именно към почтеност и прогресивност, „за да изтръгнем веднъж завинаги самоуспокоението и равнодушието, че в България може да се печели с плячкосване на обществени поръчки, на други компании и на банки, а не с реално производство, че данъците трябва да се реинвестират в България, а не печалбите да се тъпчат в офшорки“.
В словото си Румен Радев подчерта и необходимостта институциите да отчитат стремежите и стандарта, който задава българското общество, както и стандарта, който залага прогресивният български бизнес. По думите му компаниите не трябва да бъдат скромни, когато настояват за успеха на своя бизнес, защото той е успех и за България.
В рамките на церемонията бяха представени десетимата финалисти в основната категория – „Мениджър на годината“, победителите в четирите допълнителни категории, с които конкурсът разшири своя обхват от 2022 г., както и специалната награда за принос в развитието на регионите. Пред финалистите държавният глава отбеляза, че през годините, в които участва в церемонията, става все по-уверен в бъдещето на България, защото вижда лидери с все по-широка обща култура и задълбочени професионални познания, с ясна визия за бъдещето не само на своите компании, но и на обществото и на страната.
Румен Радев връчи наградата на големия победител, определен по специално разработена за конкурса методология, на главния изпълнителен директор на „СОФ Кънект“ АД Хесус Кабайеро. Държавният глава изрази увереност, че отличието е морално задължение, че всички поети ангажименти при спечелването на концесията на летище София – от качеството на услугата до изграждането на Терминал 3 на най-високо световно равнище, ще бъдат изпълнени.