До 18 септември българските граждани имат възможността да се противопоставят на предложението за така наречения „чат контрол“ – инициатива, която може да наруши правото на сигурна комуникация в Интернет. Окончателната позиция на България по въпроса трябва да бъде обявена до 10 октомври, но предложенията за законодателни промени вече предизвикват сериозни опасения.

Какво предвижда предложението?

„Чат контролът“ цели да засили защитата на децата в онлайн пространството, но го прави чрез спорни мерки, които включват прекъсване на шифрирането от край-до-край в комуникациите. Това би довело до сериозни последици за всички потребители на Интернет, включително нарушаване на основни права като тайна на електронната кореспонденция и сигурност на личната информация.

Какви са рисковете?

Нарушаване на тайната на електронната кореспонденция – прекъсването на сигурната комуникация би изложило личните съобщения на риск от наблюдение.
Журналистическа тайна – липсата на шифрована комуникация ще затрудни защитата на източниците в медиите.
– Сигурност на фирмени и военни данни – нарушаването на шифроването може да изложи важни тайни на риск.
Нарушаване на правата на жертвите на сексуално насилие – комуникационните канали за помощ ще бъдат компрометирани.

Какво е текущото положение?

Към момента България подкрепя предложението, според информация от „Електронна Граница България“, получена от МВР. Организацията апелира към гражданите да бъдат активни и да изразят позицията си преди 18 септември, за да може да се започне диалог и да се избегнат негативните последици от предложението.

Как може да помогнете?

„Електронна Граница България“ призовава гражданите да бъдат активни в социалните мрежи, да пишат на МВР и да подкрепят организации, които защитават правото на сигурна комуникация. Те посочват в позицията си:

„Ако бъдем активни като общество, можем да постигнем промяна в позицията на България по този въпрос и да намерим ефективни решения за защита на децата в Интернет, без да се нарушават основни права.“

ИЗТОЧНИК – ИСКРА БГ

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...