Страните членки на ЕС приеха законодателни промени в пакета за киберсигурността, който да укрепи откриването, подготовката и отговора на киберзаплахи в ЕС. Един от инструментите за целта ще бъде изкуственият интелект, а частният сектор ще изгради служби за намеса при сериозен инцидент или опасност.

Създава се система за предупреждение за киберсигурността. Това ще бъде паневропейска структура, съставена от национални и трансгранични киберхъбове в целия ЕС. Задачата им ще бъде споделяне на информация и засичане и действия срещу киберзаплахите. Ще бъдат използвани най-модерни технологии, сред които изкуственият интелект и разширен анализ на данни, за навременно засичане и споделяне на трансгранични предупреждения за кибератаки и инциденти.

Новият регламент предвижда и създаването на механизъм за извънредни случаи, свързани с киберсигурността. Той ще включва тестване на елементи в силно критични сектори като здравеопазването, транспорта, енергетиката, за потенциална уязвимост.

Предвиден е и нов резерв на ЕС за киберсигурността, който ще се състои от служби за намеса от частния сектор, готови да действат по искане на страна членка или европейски институция, орган или агенция, както и на асоциирани трети страни. Това ще става в случай на значителен или мащабен инцидент, свързан с киберсигурността. Новият законодателен акт създава механизъм за преглед на инцидентите. Поправката към Акта за киберсигурност от 2019 г.  трябва да позволи приемането на схеми за европейска сертификация за т.нар. управлявани служби за сигурност и охрана. Те могат да ръководят действия по време на инцидента, да тестват ефекта от чуждото проникване, да извършват преглед и оценка на сигурността, както и консултации, свързани с техническата подкрепа.

След подписите от председателите на Съвета и на Европейския парламент, двата акта ще бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС и ще влязат в сила 20 дни след това.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...