В продължение на три дни Жеравна ще се върне в миналото. Този петък там се открива 16 – ят фестивал на фолклорната носия. Над 25 хиляди посетители се очаква да се включат в проявите му. Те ще са част от тридневен скок назад във времето (23, 24, 25 август), който е доброволно откъсване от придобивките на съвременния живот и връщане към света на нашите предци.
Фестивалът се случва в местността Добромерица. Събитието за поредна година привлича със своята автентичност – посетителите се обличат в носии и нямат право да използват предмети от съвремието.
„Положихме огромни усилия да наложим фестивала през годините и сме щастливи от това, което постигнахме – цяла България да се облича в народни носии и шевицата да е навсякъде около нас. Хиляди да желаят да присъстват и да се включват в събитията по време на тридневната веселба. Вече няма отказване и за това продължаваме и всяка година надграждаме!“, каза Христо Димитров, организатор на събитието.
16 – тото издание ще предложи много богата и колоритна програма. Ще има представяне на клубове, школи и танцови състави от цялата страна и от чужбина. Ще участват “100 каба гайди”, тракийският оркестър “Гергьовден”, Етрополската духова музика, певецът Николай Славеев и оркестър „Орфей“ и др.
Наградата „Апостол на българщината“ тази година ще бъде връчена на Елена Андерсон.
Част от замисъла на фестивала е всяка година гостите да се покланят пред паметта на героите на България. Тази година на откриването ще има специален момент за възпоменанието им.
Всяка година любителски клубове, школи и танцови състави за български народни танци пътуват от цялата страна до Жеравна, за да представят танци и песни от родния си край. Те ще се представят в съботния ден. Във всяко представяне се предвижда и разучаване на български народни хора с участието на публиката.
В съботния ден се провеждат и конкурсите за старинни женски пафти, за автентични празнични женски и мъжки носии, за автентична женска украса за глава и др.
Вечерта ще са народни хора и песни около големия огън „Олелията“ с фолклорната певица Светла Дукатева, Здравко Мандаджиев, оркестър “Тракийско настроение” и нощно етно фолк джамбуре с Деси Добрева.
В неделния ден веселието продължава до обяд. В последния, неделен ден, след 12.30 на територията на фестивала може да се влиза без заплащане на входна такса и без задължителната носия. И само в този ден е позволено снимането с телефони и фотоапарати.
/БНР/