Студенти от специалност „Българска филология“ в Букурещкия университет създадоха документален филм за живота на Йордан Йовков в румънската столица. Той бе официално представен вчера в Букурещ.

Филмът разкрива любопитни и малко известни моменти от престоя на големия писател в румънската столица в периода 1920-1927 г., когато той е бил служител в българската легация. Филмът е заснет по инициатива на Лектората по български език в Букурещкия университет от студенти третокурсници по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“. Програмата има за цел изследване на българските следи навсякъде по света чрез проучване на родови истории и подробности за живота и дейността на достойни българи. Тя е насочена към българските държавни и неделни училища в чужбина, както и към студенти от чуждестранни университети, изучаващи български език, литература и култура.

За създаването на филма „Йордан Йовков в Букурещ“ студентите от трети курс от специалността „Българска филология“ са провели мащабно проучване. В самото заснемане са участвали преподавателите от секцията по български език и литература на Букурещкия университет Николай Паскалев, Каталина Пую и Андрея Раду-Беженару, студентите първокурсници от специалността „Българска филология“, както и ученици от българското неделно училище, носещо името на големия писател. През академичната 2024/2025 година е разкрит трети лекторат по български език и литература във висше училище в Румъния. След Букурещ и Крайова Министерството на образованието и науката командирова преподавател и в Западния университет в Тимишоара.

На премиерата на филма „Йордан Йовков в Букурещ“ присъстваха посланикът на Република България в Румъния Н. Пр. Радко Влайков, лекторът по български език д-р Николай Паскалев, служители на задграничното представителство, преподаватели и студенти от Департамента по славянски филологии на Букурещкия университет, ученици от българското неделно училище в румънската столица, както и наши сънародници, живеещи в Румъния.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...