Глаукомата ни отнема зрението без болка и симптоми
📅От 9-15 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата.
👁Представлява широко понятие и включва група от дегенеративни заболявания, протичащи с характерни изменения в зрителното поле. Тя може да доведе до увреждане на зрителния нерв, който пренася зрителната информация от окото към мозъка.
👁Глаукомата няма ясно изразена симптоматика. Обикновено се развива бавно в течение на много години и засяга първо периферното зрение. Именно поради тази причина много хора не осъзнават, че имат глаукома и често пъти бива открита при очен преглед, коментира полк. доц. Атанас Калайджиев, началник на Клиника по очни болести на ВМА.
👁В много случаи увреждането на зрителния нерв се дължи на повишено налягане в окото, известно също като вътреочното налягане (ВОН). Това налягане и поносимостта на зрителния нерв към него е строго индивидуално и не трябва повишеното очно налягане да се отъждествява с глаукома.
👁Причината за заболяването не винаги е известна, но някои фактори повишават риска: възраст, етнос, фамилна обремененост и други медицински състояния – късогледство, далекогледство и диабет са рискови фактори за развитие на глаукома.
👁Има различни видове глаукома, като първичната откритоъгълна глаукома е най-често срещаният вид. Причина за развитието ѝ е постепенното запушване на дренажните канали на окото. Този вид глаукома се развива бавно в течение на много години. Остра закритоъгълна глаукома и е много по-рядко срещана и различна от откритоъгълната глаукома, защото вътреочното налягане се повишава много бързо.
👁Закритоъгълна глаукома се случва когато дренажните канали бъдат запушени или покрити отгоре
👁Вторичната глаукома се отнася до всеки вид глаукома, при която има идентифицирана причина за повишеното вътреочно налягане, което причинява увреждане на оптичния нерв и загуба на зрение.
👁Също като първичната глаукома, вторичната може да бъде откритоъгълна и закритоъгълна и може да се прояви на едното или двете очи.
👁От глаукома страдат милиони хора по света. В повечето случаи процесът настъпва бавно и неусетно, без болка и особена симптоматика. С напредване на състоянието се появяват значителни дефекти в зрителното поле. Оставено без лечение и контрол, заболяването може да доведе до пълна слепота. Ето защо глаукомата е особено опасна и коварна. Това, което заболяването отнеме от зрението, назад не се връща, коментира доц. Калайджиев и допълва, че основната цел на терапията е насочена към намаляване на вътреочното налягане, подобряване кръвоснабдяването и запазването на зрението на пациента. Това се постига с поставяне на капки в очите, лечение с лазер или с операция.
/ИЗТОЧНИК: ВМА/
Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...