• Младият талантлив цигулар Виктор Тренев, свирил преди дни в Токио, е солист на оркестъра на Бургаската опера

Поредното събитие на Държавна опера – Бургас за Сезон 2024/ 2025 и първо за месец ноември, е концерт, който заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Под палката на изтъкнатия диригент Йордан Дафов, ще бъде представена разнообразна концертна програма, подбрана с усет и вкус, на Симфоничния концерт на 1 ноември, петък, от 19 часа в залата на Бургаската опера. Доайенът в българското културно пространство маестро Дафов, носител нанаградата „Златен век“ на Министерството на културата. Талантливият и уважаван бургаски  диригент е отличен за приноса си в развитието на културата и утвърждаването на националната идентичност. Йордан Дафов е зареден с неизчерпаема творческа енергия и да продължава да бъде еталон за класа. Всяко музикално събитие под неговата палката се превръща в незабравимо естетическо преживяване. Великденският концерт под неговото диригентство – в началото на м. май т. год., в който участваха над 100 изпълнители на сцената – солисти, оркестър, хор, изпълни залата на Операта с емоционална публика и имаше широк обществен отзвук. Йордан Дафов съумява да придаде на всяко събитие ореола на посветеност в тайнството на висшето изкуство и духовните измерения на пътя към Съвършенството.

Симфоничният концерт е в Деня на будителите – символиката и съвпадението не са случайни – творящите изкуство и ревностни поклонници на класическите музикални традиции са съвременни будители, които са стожери на духовността. Под палката на маестро Дафов, солист на оркестъра на Бургаската опера /с концертмайстори Ваня Златева и Христо Белчев/, 23-годишният цигулар Виктор Тренев, носител на множество международни награди и свирил на редица престижни сцени, ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор, опус 61 от Лудвиг ван Бетховен.  По информация на Министерството на външните работи на Република България, заедно с  Виктор Мицев, виола, преди дни, на 25 октомври т. год., Виктор Тренев е взел участие като солист в ежегодния благотворителен концерт на Японската асоциация за културен и музикален обмен по покана маестро Мицуйоши Ойкава и Посолството на Република България в Токио. Концертът се е състоял в престижната концертна зала Kioi Hall в Токио. В програмата са били включени произведния за пиано и оркестър на Шопен и на Моцарт за виола и цигулка.  Благотворителният концерт се организира ежегодно от Японската асоциация за културен и музикален обмен, чийто председател е известният японски диригент Мицуйоши Ойкава.

Освен Концерт за цигулка от Бетховен, в петък в залата на Операта ще прозвучат и: „Класично и романтично“ опус 24 за камерен оркестър /транскрипция на оригиналния цикъл за пиано“ от Панчо Владигеров/. На 13 март 1899 г. е роден големият български композитор, считан за съвременен класик – проф. Панчо Владигеров. В настоящата 2024 година честваме 125 години от неговото рождение. Бургаската опера, под диригентството на маестро Дафов, имаше привилегията и честта първа да отпразнува бележитата годишнина – преди самото събитие, на Коледния концерт през м. декември 2023 г. Именно затова именитият диригент бе избрал да бъде изпълнена една емблематична Владигерова творба – рапсодия „Вардар“, която е носител на най-доброто от националните музикални традиции. В рапсодия “Вардар” със забележителна художествена сила се преплитат мотиви от българската народна музика с чувството на родова памет и преклонение пред красотата на Родината.

Големият български композитор-класик Панчо Владигеров  /1899 – 1978/ създава клавирния цикъл „Класично и романтично” оп. 24 в Берлин през 1931 г.  По-късно през 1940 г., завърнал се в България, композиторът прави транскрипция на творбата за камерен оркестър.

Последното произведение, което ще прозвучи на Симфоничния концерт на 1 ноември, е Симфония №5 в си бемол мажор D. 485 от Франц Шуберт, създадена през октомври 1816 г., е доста камерна и като мащаб. В тази Шубертова симфония все още се чувства влиянието на виенските класици и преди всичко на Моцарт. По времето, когато композира симфонията, Шуберт е бил дълбоко обсебен от гения на своя предшественик и в дневника си на 13 юни 1816 пише: „О Моцарт! Безсмъртен Моцарт! Какви безбройни впечатления от един по-светъл, по-добър живот си оставил върху нашите души!“

 

Билети за концерта на 22 февруари – на касата на Операта, каса „Часовника“ /работи и в събота/, в мрежите на Grabo – https://grabo.bg/burgas/simfonichen-kontzert-0qtfq5 и Eventim – https://www.eventim.bg/bg/bileti/simfonichen-koncert-burgas-opera-655225/event.html.

 

 

За диригента: 

Йордан Дафов – художествен ръководител на Държавна опера – Бургас

Един от най-емблематичните представители на съвременната българска диригентска школа, познат като диригент с висока музикална култура и уважаван заради неповторимата си техника на дирижиране.

Завършва Българската държавна консерватория в София в класа на проф. Константин Илиев. От 1970 до 1971 г. като млад диригент взима майсторски клас по анализ, композиция и естетика при проф. Оливие Месиен в Парижката национална консерватория. През 1966 г. започва като диригент на Варненска филхармония. През 1977 г. е артистичен директор и главен диригент на Бургаска филхармония. В началото на 1981 г. става диригент на Софийския филхармоничен оркестър, като едновременно с това е и главен диригент на Толбухинския камерен оркестър, който под неговата умела диригентска палка успява да си извоюва името на един от най-добрите камерни ансамбли в България. От 1997 до 1999 г. е артистичен директор и главен диригент на Варненска филхармония. Междувременно маестро Дафов води майсторски клас съвместно с Х. Фаберман (САЩ). От ноември 2000 до май 2002 г. е директор и диригент на Софийска филхармония. Познат като диригент във Франция, Италия, Русия, Швейцария, Румъния, Испания, Полша, Унгария. Прави записи за БНТ и БНР, както и за френското и шведското радио и испанската телевизия. Автор е на три симфонии, „Утринна музика и серенади“ (за струнен оркестър), „В профил и анфас“ (за голям симфоничен оркестър), вокална музика за инструментални камерни състави, театрална музика. Маестро Дафов е носител на наградата „Златен век“ на Министерството на културата. Талантливият и уважаван диригент е сред изявените дейци, отличени за приноса си в развитието на културата и утвърждаването на националната идентичност.

 

За солиста Виктор Тренев, цигулка:

Виктор Тренев е роден през 2001 г. в София. Започва да свири на цигулка на шестгодишна възраст, а малко по-късно е приет в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в класа на Юлия Ангелова. Носител е на призови награди от много национални и международни конкурси, някои от които: „Kocian Violin Competition“ в Чехия, „Remember Enescu Violin Competition“ в Румъния, „Млади виртуози – Емил Камиларов“ в София. Като първа цигулка в квартет „Кодам“ печели награда от „International Radio Competition Concertino Prague“ и покана да изнесат множество концерти на фестивала в Южна Бохемия. Свири като солист с Държавна опера – Пловдив, Софийска филхармония, Симфониета Враца, Академичен симфоничен оркестър и много други. Изнася и множество концерти като първа цигулка на квартет “Motus”, а  през 2022 г. – като концертмайстор на CEMAN Orchestra, изнася концерти в Хърватия, Италия и Словения. На фестивала „Камералия“, заедно с големите български пианисти Людмил Ангелов, Донка Ангъчева и испанския челист Габриел Уреня представят за първи път пред българската публика двете клавирни триа на Рихард Щраус. Като солист на Държавна опера – Пловдив, участва и в тържественото откриване симфоничния сезон 2024 г.- 2025 г. под диригентството на маестро Григор Паликаров. Понастоящем е студент в “Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа по цигулка на Галина Койчева-Мирчева, а през 2023 г. -2024 г., чрез програмата „Еразъм“, е студент в класа по цигулка на Светлин Русев и Пиер Коломбе в „Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris“.

 

 

За контакти:

Теменуга Захариева

връзки с обществеността

Държавна опера – Бургас

тел.: 0884593797

0887211610

e-mail: [email protected]

http://www.operaburgas.com

 

 

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...