България ще посочи предимствата от въвеждането на европейска степен, свързани с повишаване на конкурентоспособността и практическата насоченост на висшето образование и със създаването на условия за привлекателни и устойчиви професии. Тази позиция одобри правителството за участието в дискусия на неформално заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (част „Научни изследвания“), което ще се проведе на 16 и 17 септември 2024 г. в Будапеща.
Страната ни смята, че темата трябва да бъде по-широко дискутирана, като бъдат отчетени особеностите на отделните държави, за да се защитят образователните системи от евентуални неблагоприятни последици.
Ще бъдат обсъдени и въпроси, свързани с укрепването на европейската конкурентоспособност чрез научни изследвания и иновации и намаляването на фрагментацията в европейското научноизследователско пространство. България ще отбележи необходимостта от инвестиции в модерна инфраструктура за ускоряване на зеления и цифров преход в ЕС Страната ни ще обърне внимание, че за намаляване на съществуващите различия е от първостепенно значение продължаването на компонента „Разширяване на участието и разпространяване на високи постижения“ по Рамковата програма с цел използване на научноизследователския потенциал на целия Съюз. България ще отбележи и необходимостта от координация на финансовите инструменти, за което са направени и промени в националното законодателство за разработването на 7-годишна национална рамкова програма в синергия с европейските приоритети и инструменти.
България подкрепя усилията за улесняване на мобилността на таланти и експерти в рамките на ЕС и поставя акцент върху връщането на българската научна диаспора. Ще бъде подчертано значението на независимостта на учените, достъпа до ресурси и свободното разпространение на резултати, като пример за добри практики е работата на института INSAIT за успешен модел на междусекторно сътрудничество и за привличане на научни кадри от трети страни.