Според Американското дружество за борба с рака (ACS), ракът на белия дроб е вторият най-често срещан вид при мъжете и жените, без да се брои ракът на кожата. И за двата пола той е водещата причина за смърт, свързана с рак.

Мъжете и жените изпитват много сходни симптоми на рак на белия дроб, които могат да включват:
-задух
-хрипове
-дрезгавост
-умора
-упорита, влошаваща се кашлица
-затруднено преглъщане
-загуба на апетит
-загуба на тегло
-продължаваща болка в гърдите
-кашляне на кръв
-повтарящи се белодробни инфекции, като пневмония или бронхит
Всеки, който изпитва тези симптоми, трябва да се обърне към лекар.

Рискови фактори
Рисковите фактори за рак на белия дроб са сходни при мъжете и жените. Те включват:
-пушене на цигари
-излагане на пасивно пушене
-излагане на азбест, дим или радон
-фамилна анамнеза за рак на белия дроб
-лична анамнеза за белодробно заболяване, включително рак на белия дроб
-неправилно хранене
Тютюнопушенето и излагането на пасивно пушене остават най-значимите рискови фактори за рак на белия дроб.

Генетични и хормонални разлики
Проучвания от 2014 г., публикувани в „Семинари по гръдна и сърдечно-съдова хирургия“, предполага, че определени гени и хормони допринасят за повишена смъртност от рак на белия дроб при жените.

Изследователите са идентифицирали няколко гена, които могат да обяснят различните нива на рак на белия дроб сред жените и мъжете. Човек може да наследи някои от тези гени, докато излагането на тютюн активира други.

KRAS
KRAS ген, който играе важна роля в регулирането на клетъчния растеж и развитие. Мутации в този ген могат да доведат до неконтролиран клетъчен растеж и развитие на рак. Проучването предполага, че мутациите в KRAS могат да направят растежа на рака на белия дроб по-агресивен след излагане на естроген, женски полов хормон, както и на други хормони.

GRPR
Проучването свързва активността на рецептора за стомашно-освобождаващ пептид (GRPR) с растежа на раковите клетки. Този рецептор е по-активен при жените и излагането на естроген може да увеличи ефектите му.

EGFR
Епидермалният растежен фактор (EGFR) е протеин, който често се среща при хора с рак на белия дроб. Мутациите в гена EGFR са значително по-чести при жените, отколкото при мъжете.

HER2

HER2 е протеин, който регулира клетъчния растеж и се позитивира в много случаи на аденокарцином. HER2 е свързан с по-ниски нива на преживяемост сред жените с рак на белия дроб.

Естроген
Изследователите са открили естрогенни рецептори в ракови клетки на белия дроб при мъже и жени. Същото проучване от 2014 г. върху гените и хормоните в развитието на рак на белия дроб предполага, че естрогенът насърчава растежа на туморните клетки. Той също така демонстрира потискащите рака ефекти на лечения, които блокират естрогена.
Факторите, които могат да повлияят на нивата на естроген, включват:
броя на бременностите, ако има такива
възрастта на първата менструация
възрастта, на която е започнала менопаузата

Лечение
Правилните лечения за рак на белия дроб зависят от стадия на рака при поставяне на диагнозата.
Хирургът често може да премахне малки тумори, които не са се разпространили. Някои лекари могат да препоръчат химиотерапия или лъчетерапия, за да подпомогнат операцията и да се уверят, че не са останали ракови клетки.
Ако ракът на белия дроб се е разпространил значително, операцията обикновено не е опция. На този етап лекарят все още може да препоръча лъчетерапия, за да помогне за контролиране на усложненията и намаляване на болката и дискомфорта.
Традиционно не е имало разлика в това как лекарите са лекували рак на белия дроб при мъжете и жените.
Проучванията, изследващи хормоналните и генетичните аспекти на рака на белия дроб, обаче са довели до нови терапии, които може да са по-ефективни при жените, отколкото при мъжете.

Прогноза
Въпреки че симптомите са сходни, процентът на рак и смъртност, свързана с рак, е различен при мъжете и жените. Необходими са повече изследвания, за да се намали рискът от заболяването.
Ракът на белия дроб има лоша прогноза.
Американският колеж по рак (ACS) използва 5-годишна преживяемост, за да оцени продължителността на живота на човек след поставяне на диагнозата. Тази цифра показва вероятността човек с определен вид и стадий на рак да живее поне 5 години след поставяне на диагнозата.
За хора с недребноклетъчен рак на белия дроб общата 5-годишна преживяемост е 28%. За хора с дребноклетъчен рак на белия дроб общата преживяемост е 7%.
Поддържането на здравословен начин на живот и избягването на излагане на дим може да помогне на всеки да намали риска от развитие на рак на белия дроб.
Източник: MedicalNewsToday

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...