Заплахата от изменението на климата допълнително се подсилва от дългото време за изпълнение на мерките за адаптиране, като например внедряване на нови сортове, устойчиви на топлинен стрес, което може отнеме десетки години. Предизвикателствата пред сектора могат да бъдат преодолени чрез нови методи на отглеждане като частично засенчване, агролесовъдство и съхранение на биоразнообразието на кафеените растения чрез възстановяване и опазване на естествената им среда.

Как климатичните промени могат да засегнат производството на кафе?

Кафето е култура, която се отглежда в над 25 милиона, предимно малки семейни ферми, в повече от 60 страни в тропиците и е силно приспособена към локалния климат. Добивът на кафе е зависим от климатичните условия, особено по време на вегетативните и репродуктивните фази на растението. Повишените температури в комбинация с недостиг на валежи оказват силно отрицателно въздействие върху цъфтежа, плододаването и качеството на зърната.

Освен това климатичните промени също контролират разпространението на сериозни вредители и болести

като „ръжда“ по листата на кафето, причинена от патогена Hemileia vastatrix, който предизвиква промяна в цвета на листата от зелено в жълто-кафеникаво. Накрая растението губи всички свои листа, както и възможността да произвежда зърна. Друг вредител – кафееният бръмбар Hypothenemus hampei, също се активизира още повече при повишение в температурите. Той пробива зърната на кафето, което може да намали добива и качеството му и да увеличи значително производствените разходи.

Латинска Америка произвежда почти 85% от световната Арабика и нейното кафе е в опасност. Кафето Арабика се самоопрашва и се разпространява по света буквално от шепа семена. В резултат на това култивираната Арабика е генетично слаба и неспособна да издържи или да се адаптира към болестите и променящия се климат, които нарушават производството. Ръждата по листата на кафето, която е унищожавала регионите за отглеждане на кафе и преди, погубвайки цялата индустрия на Цейлон (сега Шри Ланка) в края на 19-ти век, застрашава кафеената индустрия на Латинска Америка в наши дни.

 

Кафето е втората най-търгувана стока след петрола и допринася значително за социално-икономическото развитие на много от развиващите се страни в тропиците,

като осигурява поминъка на повече от 120 милиона души по света.

Бpитaнcĸoтo издaниe Теlеrgарh представя дъpжaвитe, в ĸoитo ce пиe нaй-мнoгo ĸaфe нa бaзa ĸoнcyмaция нa глaвa oт нaceлeниeтo. Нa челно място cе нареждат финлaндцитe, ĸоито пият пo 12 кг ĸaфe на чoвeĸ в paмĸитe нa eднa гoдинa, cпopeд cтaтиcтиĸaтa нa Meждyнapoднaтa opгaнизaция зa ĸaфe.

Дaннитe пocoчвaт, чe в Бългapия ce ĸoнcyмиpaт гoдишнo пo 2.9 кг oт oбoдpитeлнaтa нaпитĸa нa глaвa oт нaceлeниeтo, c ĸoeтo изпреварваме ceвepнaтa ни cъceдĸa Pyмъния, но пък изоставаме от Гърция, където се консумират 5.5 кг годишно.

Кои са най-големите производители на кафе в света?

Бразилия съставлява около 39% от световното производство, следвана от Виетнам (17%), Колумбия (7%) и Етиопия и Индонезия (5%) за 2023/2024 г.

Ще има ли промяна на регионите за отглеждане на кафе?

По-голямата част от произведеното кафе в глобален мащаб е от сорта Арабика. Климатичните модели обаче показват, че изменението на климата и Арабиката са несъвместими, поне там, където в момента се отглежда кафе.

Около 50% от настоящите земи за отглеждане на кафе вероятно ще бъдат неподходящи за Арабика до 2050 г.,

според проучване от 2022 г. Бразилия, Виетнам, Колумбия и Индонезия, четири от най-големите производители, са в този списък. Фермерите там търсят начини да забавят тази повратна точка.

Положителната страна е, че местоположения по-далеч от екватора – като например американското крайбрежие на Персийския залив, китайската провинция Юнан и части от Уругвай и Аржентина – вероятно ще бъдат подходящи за отглеждане на кафе до 2050 г. Благодарение на все по-благоприятния климат в Юнан, производството на кафе там прави забележителен скок с близо 500% от 2006 г. насам.

 

Днес най-голямата заплаха за дивата Арабика е изменението на климата. Силно чувствителен, видът може да оцелее само в тесен диапазон от условия. Арън Дейвис, старши изследовател в Кралските ботанически градини “Кю” във Великобритания, и световен авторитет в областта на кафето и изменението на климата, прогнозира, че

до 2080 г. местата, където може да расте диво кафе, ще намалеят с 65%, според най-добрия сценарий, а в най-лошия – 99,7%, като популациите на дивите дървета от сорта Арабика намаляват с 40 – 99%.

Семената на кафето не са пригодни да се съхраняват добре с конвенционални методи и най-доброто място за запазване им е в естественото му местообитание – дивата гора. 

В продължение на десетилетия обезлесяването заплашва и кафеените гори заедно с тяхното генетично разнообразие. Докато учените съхраняват диви сортове от други важни култури в банки със семена, семената на кафето не са пригодни да се съхраняват добре с такива конвенционални методи. Населението на Етиопия е едно от най-бързо растящите в света – през 2000 г. популацията е била 66 милиона души; а днес тя бележи 115 милиона. С такъв бърз растеж идва необходимостта от повече земеделска земя и непрекъснатата заплаха от обезлесяване. В началото на 20 век горите покриват около 35% от площта на страната, а днес те са само около 4%.

В Кафа, обезлесяването е овладяно благодарение на включването на района в популярна програма, която прехвърля правото да се управляват и използват възобновяемите ресурси на гората – диво кафе, мед, подправки като кардамон – от правителството към местната общност. В замяна общността е отговорна за опазването му.

Допълнителна защита идва и през 2010 г., когато ЮНЕСКО определя 760000 хектара за биосферен резерват “Кафа”. Дом на около 650 000 души, резерватът включва 55% гора, включително ¼ кафеена гора. През същата година ЮНЕСКО добавя биосферния резерват Yayu Coffee Forest към своя защитен списък, а през 2012 г. и близкия биосферен резерват Sheka Forest, където кафето също расте в естественото си местообитание.

 

Какви са част от последствията?

Последните доклади сочат, че ако търсенето на кафе продължи да се увеличава в исторически план и ако се проявят очакваните последици от изменението на климата – например намалена производителност и намаляване на площите, подходящи за отглеждане на кафе – след по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред умерен до сериозен недостиг на кафе.

Промените в производството на кафе могат да доведат до недостиг на доставки, което води до повишаване на цените и до нестабилност на световния пазар на кафе. Това може да засегне както производителите, така и потребителите, с потенциални верижни ефекти върху икономиката като цяло в регионите на производство на кафе.

Изменението на климата е новата реалност и последиците от него вече се усещат в отглеждането и производството на кафе. Ясно е, че бъдещата сигурност на сектора зависи от ефективни стратегии за смекчаване на последиците от климатичните промени и инвестиции в нови проекти, както от страна на фермерите, така и от производителите и световните марки. Те включват устойчиви практики като отглеждане на сянка, агролесовъдство, съчетаване с други покривни култури, изследване и внедряване на приспособими сортове, както и инвестиране в инфраструктура като напоителни системи, оранжерии и други технологии за тропическо земеделие. Но само чрез колективни усилия в тази област може да се осигури устойчиво бъдеще за всички участници във веригата за производство и доставка на кафе.

 

Какво е бъдещето на кафето в новата климатична реалност? | Климатека – Науката за климата на твоя език (climateka.bg)

 

 

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...