При използване на „швейцарското правило“ за вдигане на пенсиите се взема предвид не само ръстът на доходите, а и инфлацията в страната
Правилата за ежегодно индексиране на пенсиите водят до изоставане на размера на старите пенсии както спрямо новите, така и спрямо доходите в страната, става ясно от данни на НОИ за изплащаните пенсии през 2023 г. Най-ниски пенсии за стаж и възраст вземат пенсионерите на възраст над 95 години – средно 650,35 лв., писа „Труд“. Те получават средно със 140 лв. по-малко от по-младите пенсионери на възраст 70-74 години.
На следващите места по най-ниски пенсии са хората на възраст от 90 до 94 години, които вземат средно по 684,85 лв., и 85-89-годишните със 716,58 лв. на месец. За сравнение най-многобройната група – тази на 70-74-годишните пенсионери, които са 25,3% от всички, получават средно по 789,79 лв. на месец. Най-възрастните получават сравнително по-ниски пенсии, което е показателно за изоставането на размерите на пенсиите с отдалечаване във времето от момента на отпускането им.
Причината за изоставането на старите пенсии от новите е записаното в Кодекса за социално осигуряване „швейцарско правило“ за ежегодно индексиране на пенсиите от 1 юли – с 50% от инфлацията и с 50% от ръста на средния осигурителен доход през предходната година. В годините на добро развитие на икономиката на страната доходите на хората нарастват значително повече от инфлацията. Причината за това е догонващият характер на българската икономика спрямо по-добре развитите страни от Западна Европа. Доходите в страната трябва бързо да нарастват, за да доближим стандарта на живот в по-богатите държави.
При използване на „швейцарското правило“ за вдигане на пенсиите се взема предвид не само ръстът на доходите, а и инфлацията в страната. И през годините, когато инфлацията е ниска, старите пенсии нарастват по-бавно от доходите. И съответно изостават от размера на новите пенсии, при определянето на които от значение е средният осигурителен доход в страната. Когато човек взема пенсия в продължение на 10-20 години, това изоставане става значително. Оказва се, че дори при пенсиониране човек да получава добра пенсия на фона на доходите в страната, след години ситуацията ще се промени.
През годините бяха направени няколко актуализации на пенсиите извън стандартното „швейцарско правило“, които намалиха разликата между новите и старите пенсии. Дори в парламента имаше предложение за модифициране на „швейцарското правило“ – размерът на пенсиите да се вдига ежегодно с по-високото – 100% от инфлацията или 100% от ръста на средния осигурителен доход за предходната година. Но идеята не беше приета, тъй като би довела до увеличение на разходите за пенсии.