111 години от Освобождението на Малко Търново и Странджанския край ще бъдат отбелязани днес, 25 октомври с празнична програма. На този ден по традиция малкотърновци отдават почитта си към загиналите за свобода.

В 11.00 ч. на площад „Преображение“ в Малко Търново ще започне тържествената церемония, която ще включва издигане на националния флаг и поднасяне на венци и цветя пред паметните плочи на загиналите за свободата на отечеството. Празнично слово ще произнесе кметът Илиян Янчев.

След това ще има концерт, в който ще участват фолклорна група „Филек“ към читалище „Г. Попаянов 1914“ , фолклорна група към СУ „Васил Левски“ и група за  народни танци към Детска академия Лил Съншайнс.

„Ден на отворени врати“ ще има в историческия музей „Проф. Александър Фол“.

Среща с поета Недялко Йорданов, който е почетен гражданин на Малко Тръново, ще се проведе от 17 часа в читалище „Георги Попаянов“. Той ще представи изповед в стихове и песни „Не ми се тръгва“.  

На мястото на днешния град е съществувало тракийско селище, от което са останали долмени и могилни некрополи. Според братя Шкорпил тук се е намирала римската крайпътна станция Утсургас. Днешният град Малко Търново е възникнал към края на XVI и началото на XVII век, най-вероятно от преселници от околните колиби и по-малки села, заселили се около извора Големия врис. Според някои името на селището се обяснява с изобилието на бодлив трън по тези места. Първоначалното Тръново се е видоизменило на Търново, а за да се отличава от старата българска столица, му прибавили „Малко“. Първи сведения за града от по-ново време дава Г. Енсхолм, участник в похода на Дибич Забалкански през руско-турската война от 1828-1829 г. В книгата си „Бележки за градовете оттатък Балкана“ той твърди, че градът имал 3500 жители, които се занимавали главно с овцевъдство и свързаните с него занаяти – абаджийство, терзийство, кожарство, мутафчийство, джелепство.

През втората половина на XIX век Малко Търново бил хубав и богат град с население от близо 8000 жители – българи. Българският дух, обичаи и традиции ревностно се поддържали. В началота на ХIХ век е открито първото килийно училище, през 40-те години е създадено светско училище, а към 1875 г. – и девическо. През 1902 г. в града е открит салон за театрални представления. След Берлинския договор, последвал Руско-турската освободителна война Малко Търново остава в пределите на Османската империя. По време на Илинденско-Преображенското въстание (1903) тук е околийският революционен комитет, а изтъкнати негови ръководители са Стефан Добрев, Райко Петров, Лефтер Мечев, Дико Джелепов и др. След жестокия погром на въстанието, около 5000 малкотърновчани били принудени да напуснат своя роден край. Градът отхвърля чуждата власт през 1913 г.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...